Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla frazy: Forum Pszczelarskie





Temat: Moja rezygnacja z członkostwa w PZP protestem i sprzeciwem

Potrzebna jest synchronizacja formacji zawodowych zrzeszających dużych pszczelarzy i tych w coraz mniejszych związkach PZP w zakresie interesu wszystkich pszczelarzy, a do tego trzeba Prezesa Krajowego Związku z J..... Który uruchomi nie tylko sprawy na najwyższym szczeblu lecz także wpłynie na reformę w kołach. W niektórych kołach realizuje sie pobożne życzenia ich prezesów a nie interes pszczelarzy i pszczelarstwa w ogóle.
Witam!
Cały czas opisujemy skutki tego co się dzieje w polskim pszczelarstwie, ale na forach pszczelarskich nie ma żadnej dyskusji dlaczego tak się stało, nadal się tak dzieje i jak temu zaradzić. To jak się dzieje na górze rozpoczyna się na dole. Niech nikt nie twierdzi, że prezesi Kół Pszczelarskich wybrali się sami, za naszymi plecami. Że nie przyłożyliśmy do tego ręki, w taki (głosując na nich), czy inny sposób (lekceważąc walne zebranie wyborcze) do ich wybrania. Smutna prawda - mamy takich przedstawicieli na jakich zasługujemy zarówno jako pszczelarze i jako Polacy.
Z poważaniem oro54





Temat: Pomóżcie założyć nową grupę dla pszczelarzy

wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:


Założenie grupy trwa długo. Bardzo długo. Czasem nawet cholernie
długo i można się nie doczekać. Znacznie łatwiej jest wykombinować
odrobinę kasy na miejsce na serwerze i postawienie tam forum dla
pszczelarzy.


Forum nie !!! Forum to beznadziejny sposob komunikacji, niesamowicie
slamazarny i toporny w porownaniu z newsami. Jezeli wiec serwer to jak
najbardziej, ale stawiac na nim zwyczajne newsy. Mysle ze wystaczy np.
Pentium 166 i jakis Linux (np. Slackware). Inn rozprowadzany jest jako
standardowa czesc Linuxa. Poniewaz zakres jakiego dotyczyc bedzie
grupa (ech jakos tak nieskladnie mi sie powiedzialo, ale zmeczony
jestem :-) ) bedzie dosc waski i co za tym idzie uczestnikow bedzie
niewielu, taki serwer pewnie wystarczy.







Temat: gospodarka w ulach korpusowych
Panie Grześku! Czy uważa Pan, że 4 wypełnione pełne strony w tym temacie na tym jednym forum pszczelarskim to mało? Myślę, że przy istniejących obecnie różnych forach pszczelarskich ta ilość wpisów jest wyjątkowo obszerna. Większość pszczelarzy to ludzie starsi nie użytkujący internetu. Mała rentowność w pszczelarsywie nie zachęca młodych do zajęcia się tą dziedziną. Okres jesienno zimowy może trochę poprawi częstotliwość wpisów. Życzę dobrego przygotowania rodzin do zimowli.



Temat: Gospodarka w ulu ostrowskiej (siejnickim)
Koledzy. Na forach pszczelarskich jestem obecny od 5 lat,. Postów na temat "który ul lepszy" przeczytałem chyba setki. Zawsze ten temat uważałem za bezcelowy. Każdy pszczelarz ma swój typ ula i po swojemy prowadzi gospodarkę i mu wolno i nie należy mu udowadniać ze moze źle robi.
Jak byłem na etapie wyboru typu ula brakowało mi rzeczowej dyskusji przedstawiajacej pozbawione emocji opisy konstrukcji, sposobu gospodarowania oraz zmowli pszczól w w danym typie. A na forach znajdowłem tylko posty w których pszczelarze udawadniali czemu jego ul jest lepszy od ula sąsiada. Forum ma służyc młodym pszczelarzom zaczynajacym swoja przygodę z pszczołami. Dajmy im informacje których oczekują.



Temat: Koalicja przeciwko koncernowi BAYER

Pszczoły cierpia na wrodzony brak odporności, coś jak HIV u ludzi. Choroba przyszla z Ameryki i nie ma na to lekarstwa. Podejrzewa się, ze powodem moga być rośliny genetycznie modyfikowane. Np. pszczoły nie sa w stanie strawić pyłku kukurydzy GMO, wskutek czego padają.
W trakcie wywiadu telewizyjnego właśnie w ten sposób pewien pszczelarz chciał przybliżyć na czym polega problem znikania pszczół (CCD), porównując go z chorobą AIDS.
Jak donosi pewien pszczelarz z forum pszczelarzy, następnego dnia dziecko opowiadało, że nauczycielka w szkole tłumaczyła dzieciom, że pszczoły roznoszą wirusy HIV.



Temat: Szukanie konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającego wędrówki
Patrząc po forach pszczelarskich to można stwierdzić, że wielkiego ruchu tu nie widać, szczególnie biorących udział w dyskusjach jest nie wiele. Trochę więcej jest czytających. Dlatego dobrze by było gdyby Kolega „Majówka” znający obsługę ula segmentowego chciał tą wiedzą się z nami zainteresowanymi podzielić, tak jak to wstępnie zapowiedział. Miejsca na forach nie zabraknie i nie sądzę aby którykolwiek z Administratorów był z tego nie zadowolony. Zapis dotyczący tego tematu pozostałby na kartach tego forum i byłby dostępny dla każdego zainteresowanego w każdym czasie. Ale to tylko zależy od Kolegi „Majówka” Jeżeli miałbym postawić jakieś pytania, to mnie najbardziej interesuję to różne wykorzystanie w okresie całego sezonie tej, lub tych ram wlotu z odpowiednimi wkładkami.



Temat: Szukanie konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającego wędrówki

Patrząc po forach pszczelarskich to można stwierdzić, że wielkiego ruchu tu nie widać, szczególnie biorących udział w dyskusjach jest nie wiele. Trochę więcej jest czytających. Dlatego dobrze by było gdyby Kolega „Majówka” znający obsługę ula segmentowego chciał tą wiedzą się z nami zainteresowanymi podzielić, tak jak to wstępnie zapowiedział. Miejsca na forach nie zabraknie i nie sądzę aby którykolwiek z Administratorów był z tego nie zadowolony. Zapis dotyczący tego tematu pozostałby na kartach tego forum i byłby dostępny dla każdego zainteresowanego w każdym czasie. Ale to tylko zależy od Kolegi „Majówka” Jeżeli miałbym postawić jakieś pytania, to mnie najbardziej interesuję to
Już jest na stronie www.jmm.com.pl w sklepie; Praktyczna Proekologiczna Gospodarka Pasieczna. Jest to zbiór wybranych zagadnień: " różne wykorzystanie w okresie całego sezonie tej, lub tych ram wlotu z odpowiednimi wkładkami.

Pozdrawiam JMM.



Temat: Szukanie konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającego wędrówki
Szanowny Kolego ! Głównym moim założonym celem wprowadzania zmian w konstrukcji ula wielokorpusowego i zastosowanie w nim tych krótkich ramek jest zmniejszenie wagi korpusu. Ramka powinna zapewnić także dobre warunki zimowli. To, że korpus z ramkami o wysokości 17 – 18 cm i szerokości 36 cm, w liczbie 10 sztuk - zapewni matce wystarczającą ilość komórek do czerwienia- moim zdaniem nie wymaga udowadniania - jeżeli tak doświadczony pszczelarz występujący na forach pszczelarskich pod nazwą „Zygmunt”, prowadzący pasiekę wędrowną w 60 ulach wielkopolskich, już bezpośrednio przed zakwitnięciem rzepaku przetrzymuje matkę w izolatorze 3- ramkowym i jest w stanie poza produkcją miodu, wyprodukować z tej rodziny jeszcze odkład



Temat: Pomóżcie założyć nową grupę dla pszczelarzy

pl.news.nowe-grupy


Mimo wszystko pozdrawiam i cały czas czekam na pozytywny odzew.


Jako że lubię miód, to może Ci pomogę.

Założenie grupy trwa długo. Bardzo długo. Czasem nawet cholernie
długo i można się nie doczekać. Znacznie łatwiej jest wykombinować
odrobinę kasy na miejsce na serwerze i postawienie tam forum dla
pszczelarzy. Będziecie mogli sobie spokojnie dyskutować, wrzucać
zdjęcia, linkować etc., a przy okazji będziecie mieli kontrolę nad
użytkownikami, czego na grupie nie ma.





Temat: Panu Rossie zwolennikowi GMO do przemyślenia
Dużo informacji na temat zagrożeń wynikających z wprowadzenia upraw GMO na forum pszczelarzy Polanka.
http://free4web.pl/3/2,92259,225699,6931755,0,Thread.html;jsessionid=0669081BD9B865E6215615E1CDB753AF
Pszczelarze już odczuwają "dobroczynne" skutki upraw GMO. Przy okazji dużo informacji na temat chemi stosowanej w rolnictwie, również w naszych ogródkach działkowych.



Temat: CCD "po polsku"
Ambrozol kojarzy mi się z syropem na kaszel.Nie słyszałem o czymś takim.Dziękuję za rady jakoś z tym robaczkiem sobie radzę,stosuję KS i apiwarol a także wycinam trut.Spisałem sobie wszystkie opisane tu na forach domowe sposoby{myślę że na trójkę jestem przygotowany}Na wiosnę domowy biowital,w sezonie trut,później k.mrówkowy{bardzo prosty sposób także znaleziony na pszczelarskich forach}dalej apiwarol,na końcu KS.
Tak sobie planuję a co z tego wyjdzie zobaczymy.
PS.O tym apiwarolu pisałem dla przestrogi.



Temat: Spełniam swoje marzenia....
witamy witamy, na pewno koledzy pszczelarze z forum będą pomocni.
Dla mnie są bardzo pomocni, a tez jestem początkującym.
Jedno co mogę poradzić jako poczatkujący poczatkującej to koniecznie trzeba robić przeglądy co 14dni, żeby się nie roiły.
Wprawni pszczelarze nie muszą tak często, bo ramek dołożą w odpowiednim momencie, a to odkład zrobią. Ale moim zdaniem do tego dochodzi się z czasem.

Pozdrawiam i powodzenia.



Temat: Dlaczego Znikają Pszczoły
Dobrze panowie ale co jamam temu pseudo pszczelarzowi powiedziec aaaa jescze lepiej
panu sedziemu zebusobie poczytali ksiazki ja nieukonczyłem zadnych kursów
swoja wiedze czerpie z ksiazek pszczelarstwa i z tego forum ,tu jestem szczesliwy w sród was
nieznaw was osobiscie ale ciesze zis ze jestescie

pozdrawiam heniek



Temat: Uwaga! Ankieta: Ocena różnych typów uli.
hehe ale masz głupiego sąsiada, znając życie to pszczoły męczy tak od wielu lat, nigdy matki nie wymienił, nie przeczytał nigdy żadnej ksiażki na temat gospodarki, hehe możesz mu powiedzieć, że to, że przechodzi na inny rodzaj ula opisałeś na forum i jeden pszczelarz ze stolicy napisał że zmiana systemu ula mu nie pomoże bo na głupote jego to leku jeszcze w aptekach brak



Temat: Gospodarka w ulu ostrowskiej (siejnickim)
Szanowny Panie Jerzy!
Mam do Pana pytanie czy i jak długo gospodaruje Pan w ulach pomysłu Pani W. Ostrowskie i jakie Pan z tego tytułu ma uwagi? Ja gospodaruję już kilkadziesiąt lat w ulach drewnianych- typowych pomysłu W. Ostrowskiej ocieplanych z przodu i z tyłu styropianem grubości 40mm a po bokach pojedyncze deski grubości 25mm.Zabudowa zimna, na czas zimowli po bokach maty słomiane grubości 40mm.Od góry przez cały rok poduszka z liści paproci grubość ponad 40mm. Dennice niskie i nie mam doświadczenia z dennicami wysokimi. W wypowiedzi swojej podałem zauważone przez siebie w tym czasie zalety których jest znacznie więcej,/ z nich wprowadzenie w pasiece jednego typu ramki uważam za najważniejszą/ , jak i wady tego ula. O jednej nie napisałem, bo może jest to moja nieumiejętność. Chodzi o zimowlę, która u mnie jest w nich gorsz niż w typowych wielkopolskich, które poprzednio użytkowałem. Ponieważ mam już swoje lata to podałem co zamierzam zrobić aby sobie ułatwić ich obsługę nie niszcząc zasady wprowadzenie w pasiece jednego typu ramki. Ale w żadnym miejscu nie namawiam nikogo do takiego postępowania.
Zainteresowanych tematem zasad gospodarki pasiecznej w ulu pomysłu. W, Ostrowskiej odsyłam do cyklu artykułów napisanych na jednym z Forum pszczelarskim przez jego moderatora o nazwie „Sulprycjusz”



Temat: kim jesteśmy
Witam wszystkich na imię Krzysztof mam 48 lat mieszkam w małopolsce przy trasie Kęty-Oświęcim , bawie sie w pszczelarzenie już kilka lat ( to takie moje hobby)- uczę sie na własnych błędach i dużo czytam fora pszczelarskie, nie należę do żadnego koła - z powodu uczulenia na jad pszczeli kilkakrotnie chciałem zrezygnować z pszczółek ale jakoś mi to nie wychodzi acha - pasieka przydomowa liczy 6 uli wielkopolskich drewniaków i tak chyba zostanie .
pozdrawiam Własciciela , Admina i wszystkich czytających i piszących. Krzysztof



Temat: Co robic Aby nic nie robić.....
Ok. Roki to jest krzyżówka taki kundelek, który mnie wprawił w niemal osłupienie i zachwyt po latach poszukiwań dobrego materiału u największych Hodowców (z otwartymi księgami i namaszczonych przez KCHZ) .
Miałem kiedyś alpejkę z innego źródła(też z za otwartej furtki) i też byłem zadowolony, ale nie miałem takich wyników produkcyjnych. Miałem też alpejki(sz.un) od Loca i to była totalna porażka, a ten Gość, nad którego matkami(n.un.) tak pieje z zachwytu bazuje na materiale od Loca i z jakiejś hodowli Niemiec.
Powiem tak Roki otwórz mi furtkę do swojej pasieki, jeżeli masz łagodne i szybkie w rozwoju pszczółki, a chętnie coś kupie i o księgi nawet nie zapytam, a jak się sprawdzą to obiecuje chwalić na wszystkich znanych mi forach pszczelarskich.
Strasznie się zawiodłem na matkach sztucznie unasiennianych i może w tym tkwi problem, że znane pasieki z otwartymi księgami robią masówkę i łatwiej jest wyprodukować 10 tys. matek sz.un. niż tyle samo naturalnie un., a jakość nieporównywalna. Jeszcze trzy, cztery lata temu byłem zdecydowanym zwolennikiem sz.un. matek, a od "czasów refundacji" zrobiłem zwrot o 180 stopni.
Pozdrawiam Boksera i liczę na kolejne ciekawe "sparingi"
Trutek



Temat: Spełniam swoje marzenia....
Paweł,pozwoliłam sobie wysłać na Twoją pocztę zdjęcia,bo inaczej nie moge,doszłam do tego,że nie mam programu office,bo nie zwróciłam uwagi przy kupnie laptopa,że office w nim to tylko wersja na 3mce.Nie warto mi kupować nowego oprogramowania,spróbuję pracować na darmowym mini office.Pozdrawiam.Jezeli mogę prosić to wstaw wybrane przez Ciebie zdjęcia na nasze pszczelarskie forum.Ligia



Temat: Gospodarka w ulu ostrowskiej (siejnickim)
W katalogach Sułkowskiego czy Łysonia są zdjęcia wszystkich typów uli.Może ktoś z kolegów z bliska podrzuci.W Krakowie było tego multum-za darmo.
Co do rysunku ,to jest taki sam rysunek wielkopolskiego ula na 10 ramek-odjąć tylko3cm.
z wszystkich wymiarów dotyczących wysokośći korpusu.
Wiadomo ramka wielk. 36x26cm. ,ramka Ostrowska 36x23 cm.
Rysunki ula wielkopolskiego są obecne w książkach pszczelarskich,może nawet na forum znajdzie.
Według mnie ul ten nadaje się na dobre pożytki i ciągłe nieprzerywane czy stacjonarną gospodarkę czy wendrowną.Wtedy w pełni spełnia kryteria ula korpusowego pomijając zimowlę
Jako że są chetni do budowy tych uli proponuję kolegom :
Pasiekę wędrowną i Jak zakładać i prowadzić pasiekę wędrowną.Obydwie książki bardzo ciekawie analizują przydatność różnych typów uli -w tym Ostrowskiej.Autor Jerzy Makowicz wydane w tamtym stuleciu kiedy powstał ten ul.
Myslę ze wtedy łatwiej będzie wybrać ul i go budować ,aby służył długo i dawał zadowolenie.



Temat: Byłem w pasiece
No tak, ale jak je odróżnić gdyby kotoś je pokazał na ramce -te są ratunkowe, -a te rojowe a jeśli dochodzisz do wszystkiego sam to często się popełnia błędy. Dla mnie wszystkie są podobne więc sorry ale pewnie będę wam jeszcze dokuczał, często głupimi i banalnymi sprawami. Proszę tylko o wyrozumiałość.

Moja rada. Kup sobie fachową literaturę, tam są zdjęcia i jeśli nie masz kolegi pszczelarza to z tej literatury ucz się pszczelarstwa a forum traktuj jako uzupełnienie wiedzy której w książkach nie znajdziesz.
http://www.odr.zetobi.com.pl/zwierz/pszczel/pszc007.htm
Tu masz dużo materiałów dla początkujacych



Temat: Dlaczego Znikają Pszczoły
Nie wiem co robi Związek i Pan Sabat. Nie wiem co robią inni myślę, że za dużo tu działania w pojedynkę. Ja proponuję aby Adnistrator tego portalu lub ktos kto czuje się na siłach i ma odpowiednią więdzę przygotował apel -wezwanie do roznych osob i naszego związku też a my podpiszmy się i namówmy do podpisu naszych kolegow nie biorących udziału w tym formu, nie wiem może zjednoczmy siły wszystkich forów pszczelarskich przy takim wspólnym apelu. Może to wreszcie trafi do jakiejś głowy i zaświeci żarówa jakiemuś decydentowi. Ja już się podpisuję. Na tym form jest nas ponad pięćset, a to już dużo. Wojciech Dobicki - Lubsko.



Temat: Jak to jest w myśl prawa z tymi pieniędzmi za cukier
Na innym forum pszczelarskim Zagajnik jeden z kolegów napisał chyba to, o czym wiekszość mówi. Pewnie nie będzie miał mi za złe, że go zacytuję. (Zygmunt szn, pisze:)

Artykuł S.O.S dla Domu Pszczelarza przeczytałem dzisiaj, bo dzisiaj otrzymałem styczniowy numer. W mojej ocenie jest to artykuł bardzo żałosny, pomimo, że pan Kowalski podaje dużo cyfr. Mnie te cyfry nie interesują, a jeśli już to na samym końcu.
1. powinno być przedstawione sprawozdanie finansowe od początku kadencji pana Sabata.
2. przedstawiony rachunek zysków i strat Domu Pszczelarza w chwili objęcia funkcji prezesa.
3. sprawozdanie finansowe związku za rok 2004.
4. przedstawienie osób winnych zaniedbań i jakie poniosły konsekwencje że nie zostały ściągnięte składki z wojewódzkich i regionalnych związków.
5. jak zostały przyjęte finansowe sprawozdania roczne tych związków
6. czy prezesi tych związków są dalej prezesami, jeśli tak to na jakiej podstawie dlaczego nie zostali rozliczeni i odwołani
7. dlaczego z apelem występuje skarbnik czy prezes „pardom” Prezydent boi się żądlenia.
8. kto rządzi i odpowiada za związek o ile naprawdę jeszcze istnieje

Nie można stosować „spychologii” zawsze odpowiada ten pierwszy czy będzie się zwał prezesem czy prezydentem. Prezes odpowiada za wszystkie zaniedbania i nieprawidłowości, jeśli takowe są wymienia się prezesa czy cały zarząd. To prezes wie i musi wiedzieć,że można wydać tyle ile się ma,.a nie myśleć tylko o „stołku”
Mógłbym tu dużo pisać, ale to niema sensu ja bynajmniej w obecnej sytuacji nic nie dołożę.

Ja chyba też nic więcej nie dołożę.



Temat: Czy jesz miód?
Na stronie mówiącej o w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych http://eur-lex.europa.eu/...99R1804:PL:HTML znalazłem punkt mówiący:

8.4. Zabrania się zbierania miodu z plastrów zawierających czerwie.

Wobec tego mam pytanie - czy w 'normalnych' ulach, przy odwirowywaniu odwirowywuje się też plastry z czerwiami? Wtedy jedzenie miodu byłoby już niekoszerne... tzn niewegetariańskie... Jest jakiś pszczelarz na forum, który mógłby mnie douczyć w tym względzie?



Temat: [Rangi] Parodik Design
Ciekawe tło - na pewno zapasuje na forum pszczelarzy, albo Kubusia Puchatka (Miodzio)...
A tak na serio - ranga Super Moderator ledwie mieści w sobie napis - trochę głupio to wygląda (tak nieprofesjonalnie), to samo tyczy się też rang procentowych - tzn. niezbyt udany pomysł, ze zmianą pozycją napisu, w każdej randze. Najlepiej wszystkie wyśrodkować, albo dać po lewej - w każdym razie, niech to będzie jakoś ujednolicone...
Póki co - 7/10



Temat: Obce gatunki
glupia sprawa ale co sie tej wierzby naszukał to głowa mała,chyba latwiej będzie kupić,mam koncepcje coby na jakimś forum pszczelarskim zapytać bo ona silnie miododajna pono jest Ponidzie jakieś takie nietypowe jest np tatarak to sobie z Borkowa kolo Kielc przywiozłem do źródełka bo nad Nidą żem nigdy nie widział a z drugiej strony to rzadkie rośliny wcale nie sa takie rzadkie np taki milek wiosenny to już mnie normalnie wiosną prześladuje albo taki dziewiećsił bezłodygowy,ze storczyków to podkolan bialy i kruszczyk szerokolistny są takimi a obuwików też jest sporo bo już mam 5 stanowisk w okolicach Chrobrza a z drugiej strony kruszczyka błotnego nigdy na oczy nie widziałem



Temat: NIE CHCIANE PSZCZOŁY
Nie na mawiam ale te pszczoły powinien ktoś przebadać pod kontem odporności na warrozę, nosemozę a może mają rozwinięty instynkt higieniczny a nasi uczeni poszukują coś takiego. Na forum pszczelarstwa niedawno pojawił się Robert Kolasiński on może więcej na ten temat powiedzieć.




Temat: Poznajmy się + jak trafiłeś/aś na forum ?
Witajcie, to mój pierwszy post na forum. Od dzieciństwa interesowały mnie zwierzaki, przyroda, roślinki, psiaki i koty. Bardzo byłem zakochany w przyrodzie. Obecnie biorę udział w różnych konkursach przyrodniczych. Odziedziczyłem po dziadku kilkanaście rodzin pszczelich, hoduje je tak dla miodu. Utrzymuje kontakt z wieloma pszczelarzami, odwiedzam różne fora związane właśnie z pszczołami i przyrodą. Bardzo mnie interesuje weterynaria i medycyna. Myślę, że pójdę w tym kierunku. Moim marzeniem jest studiować na SGGW w Warszawie, mieszkam na Ursynowie. Chciałbym przy okazji polecić Kolegom dwie strony o pszczołach. Wierzę, że może ktoś jeszcze ma takie hobby jak ja i też ma częste pytania dotyczące pszczelarstwa. Strona o której mówię to http://www.pasiekamichalow.republika.pl/
a forum składające się z doświadczonych pszczelarzy to http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/
Po zdrawiam wszystkich Sympatyków pszczół i Biologów. Piotrek.



Temat: pszczoły


| (...) góry uprzedzam, że setka postów z wypowiedziami typu "ZA" nie
| jest   dla mnie
| żadnym dowodem.
| Pozdrawiam,
| Zenon.
Oto dowody (powody):
Pszczelarstwo jest działem specjalnym produkcji rolniczej. Działają w
tej   materii i pszczelarze zawodowi i hobbyści, łacznie jest ich (nas)
ok. 40   500. http://www.zwiazek-pszczelarski.pl/ Działa kilka
stowarzyszeń i   związków pszczelarskich oraz są ludzie niezrzeszeni.
Istnieje kilka forów   dyskusyjnych np.:
http://www.forum.zagajnik.prv.pl/
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/index.php i inne. Nie
jestem   z nich zadowolony. Wcześniej czy później powstanie taka grupa, bo
jest   potrzeba wymieniania się wiedzą i doświadczeniami. Coraz więcej
młodych   pszczelarzy korzysta z internetu i szuka tej wiedzy tu. Ta
forma jest   wygodniejsza w odróżnieniu od wyżej przytoczonych - czytam
pl.rec.paralotnie i mam porównanie.


Trochę lepiej. Jeszcze poprosimy o statystyki forów: liczba użytkowników,
średnia dzienna ilość wpisów w ostanim półroczu.

Pozdrawiam,
Kiełpiś





Temat: pszczoły


(...) góry uprzedzam, że setka postów z wypowiedziami typu "ZA" nie jest  
dla mnie
żadnym dowodem.

Pozdrawiam,
Zenon.


Oto dowody (powody):
Pszczelarstwo jest działem specjalnym produkcji rolniczej. Działają w tej  
materii i pszczelarze zawodowi i hobbyści, łacznie jest ich (nas) ok. 40  
500. http://www.zwiazek-pszczelarski.pl/ Działa kilka stowarzyszeń i  
związków pszczelarskich oraz są ludzie niezrzeszeni. Istnieje kilka forów  
dyskusyjnych np.: http://www.forum.zagajnik.prv.pl/  
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/index.php i inne. Nie jestem  
z nich zadowolony. Wcześniej czy później powstanie taka grupa, bo jest  
potrzeba wymieniania się wiedzą i doświadczeniami. Coraz więcej młodych  
pszczelarzy korzysta z internetu i szuka tej wiedzy tu. Ta forma jest  
wygodniejsza w odróżnieniu od wyżej przytoczonych - czytam  
pl.rec.paralotnie i mam porównanie.





Temat: Naturalne specyfiki dla naszych podopiecznych
to dobry pszczelarz, co dzielił paski na pół, przecież jak takie coś się słyszy to ręce opadają, zazwyczaj kupuje się lek w kole i lek ten z tego co mi się wydaje był rozprowadzany drugi sezon, więc coś zawsze się w kole mówiło na jego temat, zakładam iż ten doświadczony pszczelarz nie czyta literatury bo wierzy w swój talent mistrzowski, aczkolwiek cóż dodać może to i lepiej że tacy mają straty, może to jest sposób aby wielu posiadaczy zakończyło przygodę z pszczelarstwem, przestaną psuć imię i tak nienajlepsze na temat pszczelarstwa i samych pszczół postrzeganych jako zawsze gryzące. Ja w zeszłym sezonie po zastosowaniu bayvarolu 6 tygodni wyjąłem go, i w przypadkowy ul wsadziłem papier na dno, wieczorem odymiłem, odrazu miałem obraz że lek praktycznie nie zadziałał i muszę jak najszybciej odymiać apivarolem bo skutki już wtedy były widoczne, najsilniejsze rodziny zrobiły się w krótkim czasie przeciętne, cóż ja miałem obraz co się dzieje, na forum polanka napisałem o tym to większość stwierdziła że to w zależności od partii leku lub regionu i pewnie to ja mam odporną varroa bo u innych ok, jesli tak się widzi problem to ok, aczkolwiek jakoś dziwnie o wielu się słyszy że mają słabe rodziny na wiosne, oczywiście trzeba tu wspomnieć że ci pszczelarze upierają się że lek stosowali i nie wiedzą skąd tak słabe rodziny na wiosne lub ich brak na wiosne. Oczywiście jestem pewny że i tu na forum wielu się nie przyznaje ale wiele rodzin połączyło to na wiosne były po 3 ramki pszczół w rodzinach bez szans na rozwój. Ja uważam że trzeba rozmawiać wspólnie i próbować różne sposoby walki z tym szkodnikiem bo problem jest i to poważny.



Temat: Kto jest za dopłatami bezpośrednimi do ula ?
Koledzy na organizacje pszczelarskie nie możemy liczyć.
nowopowstałe jak grzyby po deszczu powstały właśnie dlatego żeby załapać się na dzielenie tą właśnie kasą unijną.
Przyssały się do koryta i nie dadzą się od niego oderwać
Poza tym to małe wręcz kadłubowe (lokalne lub w sieci) organizacje .
Największa czyli PZP na którą to mamy bodaj największy wpływ choćby na zebraniach pszczelarskich.
Ciekawy pomysł na innym forum (zresztą zaraz wycięto cały wątek) dał jeden z największych orędowników dopłat bezpośrednich czyli Czarnarozpaczy.
Proponuje On nic innego tylko referendum wśród pszczelarzy.
Można coś takiego zrobić na przykład na zebraniach pszczelarskich jako postulat czy coś podobnego (to tylko kwestia organizacyjna) .
następnie przesłać wyniki referendum do Minrolu...
Można też spróbować przekonać PZP...ale nie wiem czy to dobry pomysł
Choć niby głos z zebrań pszczelarskich powinien być dla nich zobowiazujący...
Co o tym myślicie?
Pozdrawiam



Temat: gospodarka w ulach korpusowych
Ja także zastanawiałem się co należy zrobić aby piszących w forum było więcej i aby dyskusje były ciekawe i uporządkowane. Dużo na ten temat pisałem, podając własne przemyślenia i propozycje, część z nich było uwzględnione przy tworzeniu zmian. Pszczelarstwo to dziedzina bardzo złożona, właściwe ustalenie poszczególnych działów na forum w chwili jego tworzenia, pozwoli jego użytkownikom na lepsze zakwalifikowanie opisywanych tematów.
Im więcej będzie tych propozycji tym łatwiej będzie stworzyć FORUM przyjazne jego użytkownikom, będące ich dziełem a jednocześnie spowoduje, że odpowiedzialni za jego prawidłowe funkcjonowanie, dowiedzą się, jakie są potrzeby tych, dla których to forum stworzono. Ale konkretnych uwag i propozycji było niewiele. Także wielkie rozdrobnienie for pszczelarskich nie sprzyja ułatwieniom tak dla czytających jak i piszących.



Temat: Kto jest za dopłatami bezpośrednimi do ula ?
nogoglaszczka76
Nie chodzi o jałmużnę jeśli unia przeznacza fundusz na pszczoły to niech to trafi do pszczół - a nie Bóg wie gdzie i potem czytasz w gazecie że pszczelarze skorzystali....
Bedąc jeszcze bardziej zielonym jak teraz pszczelarzem majac dwa pnie wiedziałem że muszę walczyc z warrozą ( chociaz niewiedziałem co to jest i jak wyglada ) pisało o tym w literaturze ,wiec poszedłem do weterynarza i zamówiłem apiwarol zastosowałem go jak pisało na ulotce ,na wylotkach pojawiły sie łuseczki jak z rzepiku to była opadła warroza której było mnóstwo nigdy wiecej nie widziałem tak durzego osypu tego pasorzyta u siebie ,ale regularnie leczyłem pszczółki .
Kiedy zapisałem sie do zwiazku moja wiedza o zwalczaniu warozy sie troszke poszerzyła i choc korzystam teraz z refundowanych leków to także wydaje na nie refundowane dlaczego bo winny jestem to moim pszczołom i dzięki temu mam w miare mocne i zdrowe rodziny.
Z kosztami sie nie liczę ,bo góra pięć sprzedanych słoików miodu, zapewniają mojej pasiece leki,
a jeszcze wiadomosci z naszego forum o specyfikach naturalnych to nic mi od nikogo nie potrzeba
ale jesli refundują to dlaczego moje OWADY mają z tego nie korzystać .
I tak pewnie radzi sobie wielu pszczelarzy i adeptów pszczelarstwa- pszczoły przynoszą miód a pszczelarz w zamian sie o nie troszczy .!!!!!!!!!

Pozdrawiam Szczupak ( zielony nie w jednym temacie)



Temat: Poddawanie matek pszczelich
Kolego Birkucie.
Parę ładnych lat mieszkałem w Niemczech i miałem tam pasiekę. Należałem do kola i wiem jak to tam wygląda. Po powrocie do Polski tez w dobrej wierze zapisałem się do kola pszczelarskiego. Po pewnym czasie doszedłem do wniosku ze to totalna fikcja wiec się z niego wypisałem. Zbyt wiele osób zeruje na dotacjach unijnych i dba tylko o ciepła posadkę prezesa. Nie twierdze ze tak jest w każdym kole. Kolega Bogdan chwali swoje kolo ale nie mogę zapisać się do kola oddalonego o 200 km. Kolo i prezes powinien być dla pszczelarzy a nie odwrotnie. Puki co stać mnie na zakup leków, matek i nie muszę być na niczyjej lasce. Jak na razie jestem zrażony do mojego kola ale nie twierdze ze to się nie zmieni. Morze wreszcie dojdą do władzy ludzie dla których dobro pszczółek będzie wazniejsze od cieplej posadki i unijnych dotacji.
No i jeszcze ta nasza polska cecha narodowa - każdy wie wszystko najlepiej.
Lubie merytoryczne dyskusje. Moim skromnym zdaniem całej wiedzy o pszczołach nigdy się nie posiądzie. Jak każdy mam swoje doświadczenia w hodowli ale nigdy nie powiem ze to co ja robię jest najlepsze. Lubie czytać to forum i wiele ciekawych rzeczy się tu dowiedziałem. Niektóre metody się sprawdziły, niektóre nie.
Zastanawiam się tylko skąd w nas Polakach tyle agresji. Czasami jak ktoś ma inne zdanie w jakimś temacie naraża się na kpiny i drwiny. Forum jest chyba po to żeby się wymieniać doświadczeniami a nie po to żeby udowadniać ze moje metody są najlepsze.
A wszystko po to żeby naszym podopiecznym żyło się lepiej.

Pozdrawiam



Temat: Poddawanie matek pszczelich
Cytat: Kamil,
Uzytkownicy tego forum WSZYSCY sa życzliwi
tylko nie zasze to widac na pierwszy żut oka
Zpamietaj sobie - coś takiego jak Brać pszczelarska musi istnieć
To motto jest bardzo cenione na tym forum

Chyba

Pozdrawiam Szczupak ( zielony nie w jednym temacie )

No i jeszcze tylko się spotkać na jakimś pikniku pszczelarskim i pogadać na ławce o sprawce



Temat: Start nowego operatora już w piątek (2/02)

No niby dobrze ale nowy operator chcialby postawic swoje maszty, ale niestety nei moze i musi narazie placic (chyba) plusowi za korzystanie z jego infrastruktury - a to nie wrozy dobrze pokryciu zasiegiem calego kraju bo przeciez w interesie Plusa nie jest aby nowy konkurent mial zasieg taki jak on a nie daj boze lepszy.
A przepisy mamy np takie ze jak planujesz postawic maszt w poblizu uli, to zaraz zwiazek pszczelarski blokuje inwestycje ze wzgledu na szkodliwy wplyw fal radiowych na miodność pszczół
ja siedze nadal na pre-paidzie (z netu via komorka nie korzystam, z mmsow nie korzystam, to do mnie dzownia jak maja sprawe, wiec po cholere mi abonament
Skad ja to znam




Temat: Greg de Berier
Imię:Greg
Nazwisko:de Berier
Klasa:Druid
Podklasa:Pszczelarz
Inne zainteresowania:brak
Ranga w klanie:Członek Najwyższej rady

Oto ja ktoś chce więcej niech napisze

Zmieniłem klasę na: Wojownik




Temat: PROPOZYCJA: pl.rec.pszczelarstwo (RFD #2)


-----------------RFD--------------------------------
Nazwa grupy: pl.rec.pszczelarstwo
Krotki opis: Slodko-brzeczace dyskusje.

Moderowana: NIE

Opis: Grupa dla miłośników i miłośniczek wszystkiego co wiąże się z
pszczelarstwem. Forum do wymiany doświadczeń, integracji społeczności
miłośników pszczelarstwa, udzielania porad początkującym, prowadzenia
dyskusji m.in. na tematy:


Zastanowiłbym sie nad podziałem na miłośników i miłośniczki,
Wydaje mi się w języku polskim słowo miłośnik odnosi się i do kobiet i do
męzczyz. taka drobna uwaga. Z reszta widać tu niekonsekwencje bo potem
piszesz " integracja miłośników - a gdzie miłośniczki??? :-)))) no i drugi
raz miłośników bym sie pozbył.
Acha no i bez "dla".

Czyli po mojej sugesti:

"Opis: Grupa miłośników wszystkiego co wiąże się z pszczelarstwem. Forum do
wymiany doświadczeń, integracji społeczności pszczelarskiej, udzielania
porad początkującym, prowadzenia dyskusji m.in. na tematy:"

pl





Temat: Co wiecie na temat CCD.
Witam
Czytam wypowiedzi kolegów pszczelarzy. Jest wiele różnych wersji na temat "tajemniczego" ginięcia pszczelich rodzin. Czy to wirus ? Czy śladowe ilości chemikalii w cukrze na którym zimują pszczoły? Nie potrafię postawić jednoznacznej tezy podobnie jak inni pszczelarze. Jadnak pragnę zauważyć, że nie dalej jak 2 km. od mojej jest pasieka pszczelarza, który zajmuje się pszczółkami od przeszło 60-lat. Szoku doznał w ubiegłym roku wiosna jak z 18-stu rodzin zostało mu 5. Pozostał pokarm a pszczół nie ma. Powiększył do 8 i po lutowym ociepleniu w br. okazuje sie,że są tylko 2 słabe do likwidacji. U mnie jak na dzień dzisiejszy wszystkie żyją te które nie były w cieniu 7.02. oblatywały się dość intensywnie (jakby zdrowe). I co teraz:
- zimujemy na tym samym cukrze ??????????
- matek nie wymienialiśmy z pasiek hodowlanych ???????( bo i takie były zarzuty na forum)
- pożytki mamy prawie identyczne ????????? (środków ochrony roślin jak na lekarstwo)
Godne przemyślenia!



Temat: Co wiecie na temat CCD.
Proponuję Forumowiczom śledzącym problem CCD i środków ochrony roślin wejście na forum Polanki. Tam zapoznać się z treścią postu "Z poczty internetowej" z dnia 12.02.br godz.14,oo. Proszę tej prośby nie traktować jako swoistego "werbunku czy naganiania" na tamto forum, ale jest to temat b.ciekawy a jak wiem Autor zamieszczonego tam postu nie pisuje na forum "Pszczelarstwa". Warto by wielu Forumowiczów zapoznało się z treścią tego postu, może wówczas bardziej zrozumie istotę zgubnego działania środków ochrony roślin na pszczoły.

Pozdrawiam Stanisław Z.



Temat: problemy z warrozą
Kolego Avico kilkakrotnie poleciłeś kolegom ostatnią stronę Pszczelarstwa w styczniowym numerze jako rzekomy dowód w jakieś tam sprawie...
Obejrzałem dokładnie tą stronę i widzę tam reklamę leku..i nic więcej.
Przypomina to reklamy proszków do prania gdzie znany spiker porównuje koszulki uprane w reklamowanym proszku i w "proszku zwykłym"
Zawsze reklamowany proszek okazuje się lepszy...
Pikanterii tej reklamie dodaje fakt że ten sam człowiek pół roku póżniej w ten sam sposób reklamuje inny proszek....
Musisz przyznać że na okładce Pszczelarstwa można wpisać dowolną nazwę leku i sens reklamy będzie podobny...
Zaznaczam że leku tam reklamowanego nie stosowałem i nie mam o nim żadnego zdania....
lecz dziwi mnie Twoja postawa która zaleca traktowania reklamy jako dowodu naukowego...
jeśli już jesteśmy przy tej konkretnej reklamie to polecam Ci strony forum zagajnika gdzie bardzo ciekawie skomentowano tą reklamę włącznie z pytaniem Miraga o czas powstawania ostatecznego kształtu miesięcznika włącznie z oddaniem do druku..itp..
W tym kontekście przypominam że środek ten zastosowano ponoć 6-go grudnia a miesięcznik miałem w swoim domu pod koniec grudnia.....
Inne komentarze są równie ciekawe i fajnie by było abyś się do nich odniósł...
Fajnie by było abyś również odniósł się do komentarzy Twojego kontrowersyjnego artykułu o imporcie miodu....
Dlaczego milczysz kolego?
Jeśli ponoć nie czytujesz tamtych witryn to mogę Ci przesłać te materiały abyś na tym forum odpowiedział...
Pozdrawiam



Temat: Kto jest za dopłatami bezpośrednimi do ula ?
Minikron.
wątek raczej nie jest od oceniania nowopowstałych organizacji choć co nieco o tym wiem.(odsyłam na znana Ci forum )
jeśli zaś chodzi o PZP to oczywiście masz rację.
Tylko że jak wiesz to nie jest tak że to organizacja z punktu jest dobra lub zła..
to ludzie tworzą organizacje i to działania ludzi powodują takie a nie inne opinie.
Nie twierdzę że tylko PZP może nam pomóc...zaletą jest to że to organizacja ogólnopolska i posiada lokalne struktury...
odbywają się zebrania pszczelarskie i nie sądzę aby prezesi regionalnych kół pszczelarskich byli przeciwni dyskusji o formie dopłat a w końcu o skonstruowania na koniec takiego wniosku (nazewnictwo dowolne...może to być wynik referendum wśród członków koła.itp. ) z propozycją przegłosowanego wniosku o wprowadzenie dopłat bezpośrednich (nazewnictwo dowolne może to być refundacja modernizacji pasieki, wsparcie techniczne, lub inne)
Chodzi przedewszystkim o to aby pozbyć się pośredników i aby pieniądze unijne wspierały pszczelarzy a nie bardzo wąskie grono beneficjentów tego programu.
Wynikiem tego są najdroższe i liche matki, lichutkie odkłady, pakiety o lekach nie wspomnę oraz najdroższe na świecie szkolenia .
radżmy jak to zrobić,
to znaczy w jaki sposób dotrzeć do decydentów z naszymi postulatami

pozdrawiam



Temat: CCD "po polsku"
Powiem co pamiętam może coś mi umknęło ponieważ najpierw było o rolniczych sprawach i trochę przysypiałem Ale o pszczołach mnie obudziło. Wypowiadali się pszczelarze że jest źle i bardzo źle ale co najważniejsze badania próbek od 300 pszczelarzy wykazało że 90% bardzo silne zarażenie warrozą, wirus paraliżu pszczół, wirus zdeformowanych skrzydeł 60% nosemoza (wypowiedź kogoś tam z weterynarii)

Ten program rolniczy jest za krótki żeby w nim rozwinąć temat pszczół.
Prowadzący "pędził" w zadawaniu pytań, nie czekajac na odpowiedź, lub rozwinięcie odpowiedzi.
Nie wiem skąd wytrzasnęli tak "światłego" weterynarza ? Który mówi takie brednie.
Może ktoś z Was pamieta jak się nazywa ten lekarz ?
W dobie naszych czasów, żeby ktoś sam płukał buraki cukrowe i wymywał z nich cukier domowymi sposobami ?

Pani dr Toplska tez wspominała robionych próbach, jak w temacie:
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=1165

TVP raz nagrała reportaż i puszczała w różnych progamach.
Jak dobrze zapomietałem był P.Kasztelewicz i P.Kasztelan.



Temat: Choroby wirusowe
Świadomość pszczelarzy na temat chorób a zwłaszcza wirusowych jest nikła ( bo i ja wiem niewiele ) tylko tyle co wyczytam w książkach /czasopismach i jedna miałem parę lat temu zaszczyt gościć w ulu
Ale do szału mnie doprowadzają jak czytam na innych forach tematy na co idą UNIJNE pieniądze
W każdym cywilizowanym świecie dopłaty są do ula tak jak rolnik dostaje dopłatę do hektara
Wtedy była by konkurencja na rynku a każdy producent odkładów ,matek, pakietów MUSIAł by dbać o swoją D ..e bo by z głodu zdechł
Następnie Przeznacza się nie małe wcale pieniądze na szkolenia i co z tego
Byłem na kilku z nich gdzie Wykładowca przez 2 godziny pierdzielił jak wygląda wirus po setnym powiększeniu KOmu to jest potrzebne czy pszczelarz mający 60 i więcej lat kupi mikroskop celem badania ??? słyszałem wypowiedzi starszych pszczelarzy to śmiali się z wykładowcy bo nie mógł paru zdań konkretnych wydukać z siebie bo tylko tyle wiedział na jego temat i za taki wykład biorą kasę która można by przeznaczyć na badania ale badania leku przeciw coraz to więcej rozprzestrzeniającym się chorobą
Ale do tego to jeszcze trzeba samemu coś wiedzieć poza teoria zerżnięta z zagranicy



Temat: Poddawanie matek pszczelich
ano tak, kazdy sobie rzepkę skrobie, jęsli jet kilku czy kilkunastu to co szkodzi załozyc nowe koło wystarczy siedem osób,reszta pomału by tez przeszła tylko krzykaczy na starcie usadzic bedziesz pracował na rzecz wszystkich jestes nie to von, a piszecie panowie o tanich lekach ze pszczelarze sie cieszą? tak bardzo duzo jest starszych pszczelarzy którym ta taniocha pomaga w finansach domowych , na jednych stronach forum chodowcy refundowanych są zachwalani a na drugich się pisze ze produkują dziadostwo sprowadzic sobie dobą zarodową i ktos umiejący niech produkuje dla reszty szczupak sie uczy ale chce pomoc takich szczupaków moze byc wiecej tylko trzeba chciec



Temat: Matki z importu
Panowie co wy wyprawiacie no nie można tak bo polski związek pszczelarzy wyklnie was za to że sprowadzacie włoszki wiecie że oni tej pszczoły nie uważają za pszczołę dla nich to jest najgorszy chwast wielu hodowców z niepokojom zagląda na to forum i w duchu przeklina każdego kto chce ja nabyć.Czy wy nie wiecie że u nas najwspanialszą pszczołą jest kaukaz za wschodniej granicy i krainka członkowie z PZP tylko popierają pszczelarzy którzy maja tylko te dwie rasy .Podam wam że mam niedaleko sąsiada pszczelarza co jak się dowiedział że mam włoszki to zaczął produkować zwiększona ilość trutni oczywiście kundli chyba wiecie dlaczego

A tak na poważnie ciesze się ze coraz więcej młodych pszczelarzy widzi w tej pszczole coś więcej i zaczyna się nią interesować jest to naprawdę pracowita łagodna i plenna pszczoła odpowiednie użytkowanie niej daje same plusy.Mam nadzieje ze zimy z roku na rok benda coraz łagodniejsze a i tym samym zimowla będzie przebiegać u nich tak jak i u krainek.

I mam nadzieje że w przyszłym sezonie w mojej pasiece będą już mateczki tej odmiany z dobrego źródła.

Pozdrawiam.



Temat: Poddawanie matek pszczelich
Kamil,
Uzytkownicy tego forum WSZYSCY sa życzliwi
tylko nie zasze to widac na pierwszy żut oka
Zpamietaj sobie - coś takiego jak Brać pszczelarska musi istnieć
To motto jest bardzo cenione na tym forum
Chyba

Pozdrawiam Szczupak ( zielony nie w jednym temacie )



Temat: Przedstaw się :)
Witam Wszystkich!
Mam na imię Grażyna, jestem na diecie bezglutenowej prawie od urodzenia i udało mi się w dobrym zdrowiu przeżyć ćwierc wieku. Jeśli mogłabym komuś służyć radą w kwesti funkcjonowania z dietą to uczynię to z największą przyjemnością. mój nr gg 1553116 (skróty na forum, przynajmniej u mnie, nie działają)
To forum to super sprawa, szkoda tylko, ze tak późno je odkryłam, i nie rozumiem, dlaczego nas tak mało? Chyba trzeba bedzie sie zabrać za propagandę
Serdecznie pozdrawiam wszystkich użytkowników forum!

Poczatkujący pszczelarz
Grasha



Temat: Dlaczego Znikają Pszczoły
Wojtek spokojnie!Po kolei.Wybacz,że upieram się przy warrozie,ale to także moje praktyczne obserwacje.Przejrzałem Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce.Na kontrolę pasożyta 1.850.000euro.Za realizację odpowiedzialna Agencja Rynku Rolnego.Podstawą dokonania końcowych płatności będzie w każdym przypadku kontrola przeprowadzona przez Sekcję Kontroli Technicznej Oddziałów Terenowych ARR potwierdzona raportem kontrolnym.Chętnie bym ten raport przeczytał,szczególnie rozdział o warrozie,lecz nie wiem dokładnie gdzie tego szukać.Czy jest w nim wzmianka o słabej skuteczności leków?I czy w ARR wiedzą za co płacą?Interesuje mnie też kto i na jakich zasadach podpisuje umowy z firmami produkującymi leki.Może ktoś wie?O słabej skuteczności preparatów pszczelarze informowali już na dwa lata przed znikaniem pszczół.Późniejsze wydarzenia to już szczegółowy opis z książki Wildego z przed lat.To,że nikt nie traktował doniesień pszczelarzy amatorów poważnie mści się dziś.Widać to choćby w tej kłótni dwóch panów na forum.
Może któryś z kolegów zna Tadzia Sabata,bardzo wielu pyta mnie co z tymi lekami teraz będzie.A ja nie wiem co powiedzieć.Jakie są plany PZP w tej sprawie?



Temat: Co się dzieje w pasiece mojej i innych pszczelarzy.
Nie od góry kolego szanowny bzzy , tylko prostopadle mam wgląd na całą wysokość ramki i widać całe uliczki jak na dłoni . Czy ja Ciebie i innych bym wprowadzał w błąd , ośmieszając siebie , czy zauważyłeś że to co pisze na tym forum jest fantazją , ale wiesz ze najlepiej pisać o pogodzie i wtedy Ci nikt nic nie zażuci . Proszę obejżyj go jeszcze raz na zdjęciu w mojej pasiece .

Ryszard B.

Rysiu, nie podniecaj sie , bo naprawde zawsze piszesz rzeczowo, ciekawie i prawde - co jest najwazniejsze tu na Forum, bo my - 'mali pszczelarze' - baaaardzo uwaznie to czytamy i nieraz myslimy, ze niektorych rzeczy dobrze byloby pewnie na pamiec sie nauczyc jak tabliczki mnozenia.
Tak trzymaj!

Pozdrawiam
Jerzy



Temat: pytana na egzamin z pszczolek
1. Wymienić 4 gatunki pszczół według podziału geograficznego, które dalej dzielą sie na 25 podgatunków
2. W jakim celu pszczoły budują mateczniki ratunkowe i jaki musi być spełniony warunek czy coś tam.
3. Do jakiej grupy należą pszczoły karmiące czerw, jak je nazywamy i w jakim są wieku
4. Jak jest roznoszony ektohormon i jak działa na robotnice
5. Wymienić grupy pszczół ulowych
6. W jakim stadium rozwoju tworzą sie plemniki u trutni i po ilu dniach mogą zostać wykorzystane
7. Do jakiej grupy należą pszczoły odstawiające tańce werbunkowe, i co one oznaczają
8. Wymienić 4 rodzaje pasiek
9. W jaki sposób pozyskuje się pyłek i wymienić typy poławiaczy
10. Co to są odkłady i po co są.

1-cechy Apis (minimum 5)
2- z jakich jaj co powstaje i co trzeba robić żeby powstała matka
3-nastroj rojowy oznaki i przyczyny
4-lot godowy - kiedy i po co jest
5-trutowki anatomiczne - co robią, kto to jest i kiedy są w rodzinie
6-przegra -kiedy i co się robi i czego dotyczy
7- co robią pszczoły terenowe
8- kto wypaca wosk - w jakim wieku i jak je nazywamy
9-co pszczelarz robi aby pobudzić pszczoły do szybszej pracy wiosna
10-mleczko z czego mamy i kiedy jest go najwięcej

Pytania sa z toprzedniego roku moze sie powtorza




Temat: Ty też możesz zadać pytania do Krajowego Centrum H. Z.
Mówiąc słowami "Wielkiego Brata" jestem pod wrażeniem za szybkość odpowiedzi i chyba nie jestem odosobniony w podziękowaniu za niezwłoczną reakcję i poważne potraktowanie piszących. Nie znaczy to wcale, że w pełni zgadzam się z meritum odpowiedzi. Przestudiuję ustawy i inne przepisy po czym skorzystam z prawa ustosunkowania się do wypowiedzi KCHZ.

Korzystając z okazji, chcę zwrócić uwagę odwiedzających forum, że dobrze się dzieje iż pszczelarze artykułują swoje opinie, uwagi czy wnioski, a kompetentne organy odpowiadają i (czego jestem pewien) uwzględniają nasze wypowiedzi w swojej pracy. Można jedynie żałować, że np.: przy konstruowaniu Ustawy hodowlanej nie było społecznej konsultacji z udziałem pszczelarzy i naukowców. Pewnie wiele zgadnień nie wywoływałoby tylu emocji, a niektóre ustawowe zapisy miałyby inny wygląd.



Temat: Jak to jest w myśl prawa z tymi pieniędzmi za cukier
Szanowni Państwo,
Do 20.01. Polski Związek Pszczelarski realizuje jeszcze zobowiązania wynikające z zeszłego roku, tak jak każda firma, każda instytucja w Polsce. Po tym czasie sporządza się dopiero bilans. Jest on oceniany przez Komisję Rewizyjną, a następnie przyjmowany lub nie przez Zarząd PZP. Ta procedura powinna zakończyć się do końca I kwartału. Następnie bilans tak przyjęty, przedstawiany jest właściwemu urzędowi skarbowemu. Dopiero po tej czynności można bilans opublikować.
Sformułowanie "forum Pszczelarza Polskiego" użyto jako skrótu, dlatego prostuję, że chodziło o publikacje na łamach Pszczelarza Polskiego.
Podczas narady Zarządu PZP z prezesami WZP/RZP w Domu Pszczelarza w Kamiannej dnia 24 listopada 2004 r. uzgodniono, że z apelem wystąpi Skarbnik PZP i tak też się stało. Ja również jestem za tym, by pokazać co zrobiono w Kamiannej i takie zobowiązanie przyjmuję z radością, bo jest to gotowe i pokazane zostało podczas 20-lecia Domu Pszczelarza. Jeszcze raz podkreślam, że PZP to federacja związków posiadających osobowość prawną i PZP nigdy nie przyjmował sprawozdań WZP/RZP. Wszyscy dłużnicy wobec PZP zostali przekazani do publicznej wiadomości poprzez swoich członków. Związek zaś istnieje i będzie istniał, i nie ma w nim "spychologii".
Pozdrawiam
Tadeusz Sabat
Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego



Temat: Szukanie konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającego wędrówki
Panie "Marku Z" gdyby nikt nie chciał dyskutować to nie potrzebne by było to Forum a również i inne. Tylko dyskusja i zdrowe argumenty mają jakiś sens i dają możliwości wymiany poglądów, zapoznania się z nowszymi i nowocześniejszymi metodami produkcji i gospodarki. Natomiast co do sugestii p.Henryka to nie dodałem,że pracując zawodowo jako pszczelarz, pracowałem m.in.w ulach Ostrowskiej czterostronnie ocieplonych izolowanych prostą słomą żytnią (wtedy styropian był za drogi).Pani W. Ostrowska w swej książce "Gospodarka w ulach wielokorpusowych" podaje jako alternatywę ul kwadratowy czterostronnie ocieplony. Dyskusja się rozwija, szkoda że dyskutantów jest trochę mało. Pozdrawiam Pszczelarz 51.



Temat: Bronię os i szerszeni.
Witaj na Forum CICHY54 !
Poczytałem sobie trochę Twoje wypowiedzi na innych forach i wydaje się, że masz otwarte, niekonwencjonalne spojrzenie na rzeczywistość.
Mam nadzieję, że podzielisz się z nami trochę swoim doświadczeniem.
Póki co mam takie pytanie:
Wspominasz, że istnieje możliwość nawiązania ze zwierzętami jak to określasz - „kontaktu mentalnego”. Nawet z owadami, których na ogół nie posądzamy o... no właśnie o co?
Czy chodzi Ci o coś w rodzaju języka gestów, mowę ciała - tak jak wszyscy zapewne wiemy o mowie ciała np.w sforze wilków czy tzw. „sygnałach uspokajających” (ang. calming signals) u naszych psów (dzięki którym możemy w szybki sposób zdobyć zaufanie obcego psa), czy też masz na myśli jakieś ogólne sposoby postępowania za pomocą których, można w pewien sposób uniknąć agresji (czy wzbudzić zaufanie) jak np. spokojne ruchy, kolor ubrania, unikanie drażniących zapachów itp.
Wiadomo przecież, że niektórzy pszczelarze potrafią oswoić swoje pszczoły do tego stopnia, że pracują w pasiece bez zakładania ubrań ochronnych i okadzania dymem.
Przy okazji gdzie uczyłeś się „Psychologii zachowań zwierząt” ?
Pozdrawiam.



Temat: 1

Jako pszczelarz odpowiem Otórz obserwowałeś rój który "wyszedł" z ula czyli opuscil ul macierzysty wraz ze starą matką- w ulu pozostała część pszczół oraz zasklepiony tzw matecznik z larwą matki która go opuści za ok 7 dni. Ten rój który opuscił rój "uwiązał sie" {tak to sie w pszczelarstwie nazywa} na tym drzewku tylko na jakiś czas - dla uspokojenia i o ile pogoda jest stabilna po krótszym bądź dłuższym czasie opuszcza je wędrując do miejsca docelowego gdzie zakłada nowy rój A co do postępowania w takiej sytuacji to najlepiej mieć numer jakiegoś pszczelarza bądz kola pszczelarskiego- oni z pocalowaniem reki taki rój chapną bo to zawsze te 2-3 stówki
Dzięki za informacje! Roje kilka razy juz widziałem, ale nie w mieście. Ja miałem nadzieje, ze to nie nowowść dla strażaków, i że mają zaprzyjaźnionego pszczelarza, który zajmie sie rojem. Jeszcze mam jedno pytanie. Tutaj na forum w archiwalnym poście przeczytałem, że rojące pszczoły nie ządlą ze wzgledu na matkę. Prawdą to jest???

P.S. Macgyver_85 : jelonki i koziorogi piekne!



Temat: Jak to jest w myśl prawa z tymi pieniędzmi za cukier

Panie prezydencie,

czy mozna oczekiwac od Pana komantarza do powyzszych postów tu na forum bądz na łamach samego miesiecznika?Ufam,że nie pozostawi Pan takich wielkich niedomówień.

z poważaniem,
Przemek


Drogi kolego odnośnie pierwszej części Twojej wypowiedzi przyznaję Ci rację. Co do drugiej nie zgadzam się, bo temat rozpoczęty na forum tam też powinin zostać zamknięty. Miesięcznik "Pszczelarstwo" jest jak się kiedyś pan prezydent publicznie wypowiedział "prywatnym" pismem, więc nie ma On możliwości dysponowania tym co i kiedy tam będzie zamieszczone. Natomiast organ PZP "Pszczelarz Polski" ma znikomy nakład i nie ma gwarancji, że dyskutanci wogóle dowiedzą się o jakiejkolwiek dyskusji lub ustosunkowaniu się do problematyki. Istnieje coś takiego jak: "Właściwość miejscowa i rzeczowa" i trzymajmy się tych reguł.



Temat: kawal
Zapożyczenia z innego forum:

Po mszy z kościoła wychodzą dwie staruszki i rozpoczynają rozmowę. Pierwsza mówi:
- Pani, ta dzisiejsza młodzież taka niewychowana. A jak się ubierają, co na głowach mają z jednej strony czerwone z drugiej zielone... straszne! Na to druga:
- Pani to jeszcze nic. Wczoraj wieczorem wracam od wnuczki i wchodzę do jednej windy a do drugiej młoda para. Jeszcze się nie zamknęły drzwi ich windy a słyszę: "Jak wykręcisz żarówkę, to wezmę do buzi". Pani szkło żrą, szkło żrą!... i do tego gorące!!!

Po męczącym dniu, spracowany pszczelarz kładzie się do łóżka. Po chwili dobiega go głos żony:
- Kochanie pobzykamy się?
Pszczelarz lekko poirytowany: - A jebnąć Ci ?!




Temat: Ty też możesz zadać pytania do Krajowego Centrum H. Z.
Odnoszę wrażenie,że mówimy o tym samym,tyko pióro Avico a moje!I jeszcze wrażenie,że jest to w jakiś sposób temat zastępczy.Zasadnicza dyskusja powinna tyczyć tematu gdzie są ludzie których wybieraliśmy aby nas reprezentowali i co robią w tej materii.Wydaje się że za bardzo skupili się na temacie UNIA ;-temat nośny i bardzo widowiskowy,ale dotyczący wąskiej grupy pszczelarzy-zawodowców,a nie całej rzeszy nas amatorów,a może tylko my o tym nic nie wiemy?A może trzeba zaprosić nasze władze na forum zagajnika,pszczelarstwa czy pożytki.I czy znajdą czas na takie odwiedziny?
Pozdrawiam!



Temat: Start nowego operatora już w piątek (2/02)
No niby dobrze ale nowy operator chcialby postawic swoje maszty, ale niestety nei moze i musi narazie placic (chyba) plusowi za korzystanie z jego infrastruktury - a to nie wrozy dobrze pokryciu zasiegiem calego kraju bo przeciez w interesie Plusa nie jest aby nowy konkurent mial zasieg taki jak on a nie daj boze lepszy.

Nie pamietam nazwiska, ale prezes P4 (nazwa robocza) mowil, ze ma do zainwestowania w maszty 750 mln pln tylko ze nie moze ! blokuja go debilskie przepisy i biurokracja.

A przepisy mamy np takie ze jak planujesz postawic maszt w poblizu uli, to zaraz zwiazek pszczelarski blokuje inwestycje ze wzgledu na szkodliwy wplyw fal radiowych na miodność pszczół

ja siedze nadal na pre-paidzie (z netu via komorka nie korzystam, z mmsow nie korzystam, to do mnie dzownia jak maja sprawe, wiec po cholere mi abonament




Temat: Z ziemi włoskiej do polskiej.
Wielkie szczęście spotkało SPP „Polanka” i nas pszczelarzy, że pojawił się wybitny specjalista ukrywający się pod nickiem „takitamjeden”, który na forum wykazał się niezwykłą wiedzą, kompetencją, kulturą dyskusji i prawdziwie pszczelarską postawą.
Głęboko wierzę, że On to właśnie naprawi wszelkie niedociągnięcia w “liście otwartym” i pokieruje całą akcją kierowania elaboratów do władz. Dzięki Niemu mogę odpuścić sobie ten temat, bo dla mnie może być On tylko niedoścignionym wzorem do naśladowania.



Temat: Co wiecie na temat CCD.
Kolego "Nogoglaszczka" - uważam wysyłanie indywidualne pisma w sprawie padania rodzin pszczelich do Ministra Rolnictwa za bezcelowe. Raczej koncentrować się na zbieraniu informacji na terenie swego rejonu - Woj.Związku czy Reg.Związku i to w jakiś sposób razem z próbkami osypanych rodzin wysyłać na wskazane adresy. Wyniki takich badań pozwolą na wyciągnięcie wniosków co do dalszych działań - zabiegów w zwalczaniu warrozy, wycofania bądź zamiany b.trujących środków ochrony roślin na mniej szkodliwe. Wiadomo, że koncerny produkujące środki ochrony roślin wprowadzają na rynek preparaty co raz nowszej generacji i do nich mają już gotowe badania o rzekomej nieszkodliwości dla pszczół. Proponuję Koledze jak i innym czytającym tu wejście na forum Polanki i tam na wyszukiwarce wyszukać temat "Agro-trucizna" - jest tam wiele ciekawych wiadomości na temat środków ochrony roślin i ich oddziaływania na pszczoły. Nawet to ile rodzin w Niemczech wytruto w maju ubiegłego roku i ile firma Bayer dobrowolnie zapłaciła pszczelarzom za utratę rodzin pszczelich oraz za utratę korzyści jakie by osiągnęli, nie tracąc rodzin.

Proponuję nie przytaczać starych opisów z "Bartnika Postępowego" z lat 30-tych - dziś inne uwarunkowania, inna gospodarka itp.Wówczas chemii w rolnictwie, sadownictwie niewiele było stosowane, nawet po II wojnie światowej były zupełnie inne warunki pszczelarzenia jak dziś.

Również dobrze by było, by tu piszący Koledzy określali przynajmniej z jakiego są rejonu kraju, by można się zorientować gdzie i jakie zagrożenie występuje.

Pozdrawiam Stanisław Z.



Temat: Jak to jest w myśl prawa z tymi pieniędzmi za cukier
no dobrze p.Prezydencie, cieszę się, że Związek istnieje i będzie istnial. Jak napisałem na Zagajniku nie wyobrażam sobie Polski bez Polskiego Związku Pszczelarskiego.To wobec powyższego, proszę powiedzieć dlaczego w prasie pszczelarskiej, w tym PP a zwłaszcza na forach internetowych snują sie katastroficzne wizje kompletnej degrengolady Związku. Kto to robi i w jakim celu?



Temat: kim jesteśmy
Witam brac pszczelarską.Pochodzę z zachodniej Polski ,a dokładnie z Krosna Odrzańskiego.Moja pasiekka to 50 rodzin pszczelich w ulach Dadanta,Leżakach na ramce wielkopolskiej oraz 3-korpusowe 10-cio i 12-to ramkowe na ramce wielkopolskiej.Pszczelarstwem zajmuję się ponad 20-cia lat,od hobbystycznego po bardziej profesjonalne.Mam 52 lata moje imię Zenek,pasiekę prowadzę samodzielnie wszystkiego uczyłem i uczę się sam,dużo eksperymentuję w gospodarce pasiecznej,bo jestem ciekaw nowinek i ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych oraz najnowszych osiągnięc w chodowli.Z pasieki pozyskuję miód,wosk,kit pszczeli oraz pyłek kwiatowy.Ule i poławiacze pyłku które posiadam wykonałem własnoręcznie oczywiście wzorując się na rozwiązaniach typowych i uznanych.Pozdrawiam uczestników forum Ambrozji oraz dziękuje Panu Bogdanowi za zaproszenie. Zenek



Temat: kim jesteśmy
I ja witam wszystkich na tym forum. Jest to potężna skarbnica wiedzy i to wiedzy praktycznej. Pszczoły interesują mnie od dość dawna, ale tak naprawdę zacząłem prowadzić własną pasiekę od 2 lat. niestety zacząłem od wyremontowanych starych uli mego taty (warszawskie zwykłe) Pierwszy rój sam przyleciał do wyremontowanego ula, następne kilka dostałem od znajomego pszczelarza. W ubiegłym roku w maju zakupiłem 16 uli warszawskich poszerzanych, zazimowanych i na dziś mam 33 pełne ule. Zamierzam dalej powiększać pasiekę. Ule warszawskie poszerzane i dadanty leżaki. Już mam10 dadantow (część zakupilem, kilka zrobiłem sam). najważniejsze zadanie na rok 2008 to wymiana matek, bo niestety nie były wymieniane i najbardziej się boję że nie będę umiał sam tego zrobić. Dlatego też bardzo wnikliwie śledzę wszystkie wypowiedzi doświadczonych kolegów.
zawodowo sie zajmuję pomocą w pozyskiwaniu środków unijnych, oraz dobrze znam zasady tworzenia Grup Producentów Rolnych, co może być pomocne w rozwoju naszego pszczelarstwa. Chętnie służę pomocą w tym zakresie.
Mieszkam w Białymstoku i pasiekę mam stacjonarną na działce około 30 km od Białegostoku.
z pszczelarskim pozdrowieniem

Włodek



Temat: kim jesteśmy
Witam Was serdecznie, miło mi będzie napisać parę słów o sobie.
Jestem z Małopolski dokładnie Oświęcimia. Pszczółkami zajmuje się stosunkowo niedawno bo od 2 lat. Znajomość wielu doświadczonych pszczelarzy oraz zapał i chęci rozwijania tego pięknego hobby sprawiły, że bardzo szyjko stałem się pasjonatą i miłośnikiem tego działu gospodarki. Zaczynałem od odkładu na 5 ramkach 2 lata temu, w chwili obecnej poszerzyłem siłami własnymi jak również BocianaKa, pasiekę i w chwili obecnej mam już 4 ule wielkopolskie - do 7 i wystarczy . Jest to dla mnie wspaniałe i relaksacyjne zajęcie - więc nie nastawiam sie na wielkie zbiory miodu tylko jak to mówią dla siebie i do smaku .
Pożytek mam od wczesnej wiosny później jesieni, więc nie narzekam. Z pomocą informacji zawartych na tym forum i wiedzy która koledzy przekazywali mi już wcześniej na pewno sprostam niejednokrotnie trudnością jakie nam towarzyszą.

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie pszczelarze i życzę zdrowia oraz udanych zbiorów.



Temat: kim jesteśmy
Witam wszystkich serdecznie mam na imie Michal mieszkam i pszczelarze w Busku zdroju i w regionie swietokrzyskim pozytki dosc bogate nie ma co wydziwiac pszczoly sa moim glownym zrodlem utrzymania do tego roku mialem tylko krainke z ktorymi eksperymentowalem szukajac odpowiedniej linii dla siebie .W tym roku sprowadzilem buckwasta i na przyszly rok zamowilem reproduktorki tej pszczoly bo sam rowniez wychowuje matki na nieduza skale mam rowniez mozliwosc sztucznej inseminacji. Pozdrowienia jeszcze raz dla calej pszczelarskiej braci (zyczliwej) mam nadzieje ze bedziemy sie teraz czesciej spotykali bo i czasu bedzie wiecej.Forum ok tak trzymac Bocianku.



Temat: krzysztof pyta gdzie sie strzelamy
Bosz...

Infrmację, gdzie się strzelamy znajdziesz w stosownym dziale forum. Ale muszę cię zmartwić - przed każdą strzelanką kontrolowany jest wiek uczestników.

Strzelanki ASG. Ciekawe, co dzieje się w tym dziale forum. Pewnie tam właśnie ogłaszają się wszyscy pszczelarze oraz wytwórcy ekologicznego mydła... I wielbiciele modrzewi.



Temat: CCD "po polsku"
Zajmujacym i ciagle zywym tematem wsrod pszczelarzy jest tajemnicze znikanie pszczol - CCD.
Dyskusje na ten temat prowadzone sa na roznych forach.
Proponuje zajrzec na Forum Zagajnika do tematu: "cukier czyszczony chemicznie" na strone: http://free4web.pl/3/2,52530,79670,7622412,2,Thread.html;jsessionid=B1E29F3835DEF988189CDB2ACE2736D5
zwlaszcza gdzie wypowiada sie jeden z kolegow: ~Pcelar
Wiadomym jest,ze jeszcze za wczesnie na ostateczne wnioski w tej sprawie, ale warto zwrocic uwage na to co jest przedmiotem tej zywej dyskusji.

Pozdrawiam
Jerzy



Temat: Naturalne specyfiki dla naszych podopiecznych
Eryku! Nie wiem jak do innych, ale do mnie trafia sposób w jaki przedstawiasz jakże
ważny problem zdrowia naszych pszczół. U nas w kole jest wielu pszczelarzy udzielających rad /ponad 1000 pni znajduje się w kole/. Ale dlaczego każdego dnia jestem na forum? Czy mam za dużo czasu? NIE. Nie starcza mi go na sen, mam tyle pracy
/ stolarnia, zamówienia, pasieka/. Staram się przeczytać każdy artykuł, książkę pszczelarską..... i co ....i nic Uważałem KS za głupote, Beevital za dorabianie producenta, tymol zbędny wydatek. Totalny martwy punkt. To Twoje nie lukrowane
posty, zdecydowane i konkretne, oraz rady Bogdana i spostrzeżenia innych kolegów
wyrwały mnie z bezdennego marazmu To za to Tobie i innym dziękuje.
Moje spojrzenie na problem ma inny wymiar.Z pewnością nie jestem odosobniony w pozytywnym odbiorze tego co piszesz, więc nie mów że "wprowadzasz niepotrzebnie zamieszanie". Jesteś potrzebny i mnie i z pewnością innym. BARDZO gorąco pozdrawiam. mirek



Temat: Budowa ula typu Dadant i Wielkopolski Stojaki
Szanowny panie Bocian bardzo ładnie pan to wszystko robi. Nie chce sie dopatrywac wad ale te ule są cięzkie (ma pan lżej bo pan ma nadstawki ja nie) i namiękają. Robie podobnie tylko
z wierzchu daje 0.4 blachę alu.. Która u nas w Lublinie jest po 35zł za arkusz (wystarcza to na 3 korpusy wielkopolskie)

Serdecznie pozdrawiam Darz Miód.
.
Ps. Jak sie nauczę wstawiać na forum zdjęcia tak jak pan. To kiedyś Panu wyślę.

[ Dodano: 2007-12-20, 11:46 ]
Mój pusty korpus bez ramek waży od4do4.20kg. I daje Panu dożywotnio gwarancje nie trzeba go malować.

[ Dodano: 2007-12-20, 12:33 ]
I pan jak sie dopatrzyłem to daje 1cm ocieplenia styropianem ja daje 4. (dwa cm tez by wystarczyło). Zamiast tych klepek u Pana jak by dac te blache to miał by Pan połowe lżejszy
ul. Bo ja wiem ile taki ul z drzewa waży.Pan pisze że i z bardzo cieżkiego ula miód wytrzepie (ja też)aby żeby był. Ja mam 30lat i też jestem takim spajdermenem jak Pan. Ale niech Pan zauważy że w Polsce jest 90% pszczelarzy ponad 70 latków (przynajmniej w naszym kole). Ale to było zdrowe pokolenie. Zresztą co będę pana uświadamiał Daj Boże żebyśmy sie za 20lat spotkali na tym forum wtedy pogadamy o naszych kręgosłupach.



Temat: CCD "po polsku"
cóż gdyby traktować pszczelarstwo jak zawód lekarza, prawnika, lub nawet informatyka, najpierw należy spędzić lata przed ksiązkami, skończyć odpowiednie szkoły, a następnie dopiero przejść do praktyki,wtedy ktoś może coś powiedzieć z danego tematu i też ciągle musi się douczać, w pszczelarstwie jest zupełnie odwrotnie, kupuje się pare uli lub odkładów refundowanych i już wielki pszczelarz, poczyta forum, obejrzy film z doktorem Zawilskim i już udzielają rad, a tak naprawde to cóż szara pszczelarska rzeczywistość, więc Roki jak szukasz równych tematów do dyskusji dla siebie to trzeba chyba się przerzucić na literaturę lub po instytutach jeździć na odpowiednim poziomie.
Wypada tylko podziękować za takie błogosławieństwo a już się bałem że mogę być posądzony że ukradłem nawet myśli dr.Zawilskiemu . Prawda że posiadam ( m ) przy nazwisku ba , nawet ( 3m ), ale to wcale nie musi oznaczać mgr. Dlatego też nie jestem zapraszany na wykłady i prelekcje , mogą być również inne przyczyny gdyż nie zajmuje się rozprowadzaniem i dystrybucją BeeVitalu . To by było tyle mojego pisania w sensie samego pisania .

Kol.Liberator , chcę przytoczyć powiedzenie (ale nie moje) ”że ucząc kogoś , uczymy również siebie „
Wiem , że czasami nie warto . Tylko każdy temat i nawet zbyt nerwowe podejście do niego może przynieść więcej dobra jak szkody dla wyrozumiałych uczestników . Bo jak się dwóch bije i nawet na słowa to trzeci korzysta .



Temat: Uwaga! Ankieta: Ocena różnych typów uli.
Myślę, że jeśli każdy z doświadczonych pszczelarzy odpowie na poniższe pytania to unikniemy tego iż każdy nowy członek forum bedzie sie "jaki typ ula wybrać" (przyznam sie bez bicia, ze sam tak czyniłem).
1. Typ ula: ...
2. Wady: ...
3. Zalety: ...
4. Rozwiąznia budowlane: ...
5. Krótka charakterystyka gospodarki na tych ulach (zimowla, pszczoły itp): ...
6. inne: ...

Mam nadzieję, że znajda sie tu wszystkie typy uli. Proszę o rzetelność i właczeie sie w tworzenie tego tematu jak najwiekszej liczby pszczelarzy. Jeśli ktos uzna ze warto dodać jakiś punk niech to zrobi Pozdro dla wszystkich:)



Temat: Naturalne specyfiki dla naszych podopiecznych
bzzy napisał
"na forum polanka napisałem o tym to większość stwierdziła że to w zależności od partii leku lub regionu i pewnie to ja mam odporną varroa bo u innych ok, jesli tak się widzi problem to ok, aczkolwiek jakoś dziwnie o wielu się słyszy że mają słabe rodziny na wiosne, oczywiście trzeba tu wspomnieć że ci pszczelarze upierają się że lek stosowali i nie wiedzą skąd tak słabe rodziny na wiosne lub ich brak na wiosne."

W bukowinie nie którzy mówili o dużych ilościach jakie spadły . Waroza podobno nie jest główną przyczyną ,bo wiruski zostają.
z tego co wysłuchałem to nie ma możliwości obrony przed wirusami-profilaktyka
waroza jest jedna a sposobów wiele
a z wirusami odwrotnie-czy się mylę

A co do tego"pan opowiadał jak niby doświadczony pszczelarz dzielił jeden pasek Baywarolu na dwa dzisiaj płacze bo nie ma pszczół "
ciekawe czy plasterek kiełbasy i kielicha też dzieli



Temat: Byłem w pasiece
Bo właśnie takie forum jak ambrozja tworzy grupę osób, które znają się lepiej lub słabiej, aczkolwiek jeśli pszczelarze wymieniają się informacjami i tym co posiadają to często może być tak, że jakiś pszczelarz ma dobrą reproduktorkę, założy kilka serii i córki rozprowadzi po znajomych i własnie takie matki będą dużo bardziej wartościowsze niż te, które są produkowane w fabrykach matek, każda sztuka jest dobra i liczy się tylko kasa misiu kasa,

oczywiście pomijam fakt, że zakładając matki dla siebie wszystko robimy od a do z sami i o wszystko odpowiednio dbamy bo to są matki dla nas, w fabrykach matek są kursanci, praktykanci i naprawde różnie z tym bywa,

Szczupak w tym roku to już mam swoje matki plus jeszcze mam pozamawiane, ale za rok też się piszę na kilka sztuk, tak więc zakup sobie notes i wpisz mnie tam



Temat: kim jesteśmy
Przyszła pora abym i ja się przedstawił.
Niektórzy mówią na mnie kazo. Mam 46 lat mieszkam za miedzą BociaNKa.
Pszczołami zajmuję się od niedawna.Z komputera korzystam jeszcze krócej więc proszę
o wyrozumiałość. Wiedza jaką posiadam na temat pszczelarstwa jest marna więc niewiele
nowego mogę wnieść na to forum.Dlatego jestem biernym czytaczem.
Jak na pierwszy raz wystarczy.
Pozdrawiam wszystkich zapaleńców pszczelarstwa do których się zaliczam.

kazo



Temat: Dobry smar...

Wosk kupuję w sklepie pszczelarskim w al.Waszyngtona, pomiędzy Niekłańską i Międzynarodową.
Dzięki za namiary.
Wosk bayberry? Wyczytałem na forum, że wiąże więcej wody niż pszczeli. Ciekawe jaka jest różnica? Ciekawe ile chłonie Visco 10w40 A ten wosk masz może w workach 25kg - płatki? :diabelek:



Temat: Ogolna ocena Bucfasta.

Miałeś chyba na myśli rasę bądź linię pszczół, a nie gatunek (piszemy tu przecież o pszczołach )
Zdaje sobie z tego sprawę że piszemy właśnie o pszczołach i dobrze napisałem z tym gatunkiem. Na forum jest kupa mistrzów i czekaj cierpliwie a sprawa się wyjaśni. Roki

Roki, proszę Cię, zapytaj swojego dziadka pszczelarza praktyka, z dużym doświadczeniem i wiedzą, o posezonową opinię na temat Buckfasta. Nie chcę szukać opinii u mistrzów hodujących matki na wielką skalę, bo wiadomo, że tacy będą zachwalać wszystko i wszędzie. Napisz jakie pożytki wykorzystują u Was najlepiej, które linie Bf posiada i poleca najbardziej, a będzie to cenna wskazówka dla mnie i wielu pszczelarzy z mniejszym doświadczeniem. Z góry dziękuję.



Temat: Ogolna ocena Bucfasta.
co wy nato? odpowiedź na pytanie dot. buckfasta: cytat z innego forum http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/viewtopic.php?t=31 "Kup sobie kup, a przez 30 i wiecej lat będzie odbijać ci się czkawką wściekłych pszczół. O ile Buckfast w czystości jest łagodny, to później matki sąsiadów unasienione tymi trutniami będą produkować trutnie, które będą zapładniać twoje matki ze wspaniałym skutkiem wściekłych pszczół. Już niejeden pszczelarz przeklina Buckfasty, bo nie wiadomo, kiedy ta cecha się uwydatni. Znam przypadki, że nawet po 30 latach pojawiają się łaciate pszczoły nie dajace podejść do ula i przebywać w pobliżu pasieki. O Elgonach nie piszę, bo ich nie znam."



Temat: Ogolna ocena Bucfasta.
Cytat: słuchaj oszukiwać to możesz ale nie na tym forum, najpierw napisałeś, że kupiłeś matkę plus to, że dopiero masz po niej młode pszczoły, a w innym poście już piszesz ile to miodu wziąłeś więcej, jesteś za cienki w uszach aby pisać innym o ocenie tych matek, znająć życie masz ją jedną, więc nigdy Twoje wypowiedzi nie będą obiektywne, aby coś

A tak na marginesie to ja nie jestem tego typu pszczelarzy ,którzy mają jedną lecz kupiłem 1 buckfasta i niemki i buckfast o 50% dla mnie lepszy
A bajkopisaż był tn który by napiał ,że ma 50 uli na 60 rodzin ;D



Temat: Panu Rossie zwolennikowi GMO do przemyślenia

mówil mi pszczelarz, że do Polski całymi paczkami pszczoły z Chin są sprowadzane.

A jeszcze niedawno mi na tym forum ktoś tłumaczył, że musimy dopłacać pszczelarzom, albo chociaż zamknąć granice przed obcokrajowym miodem, bo się u nas przestaje opłacać hodować pszczoły. A tu się okazuje, że wystarczy sprowadzić tańszych w utrzymaniu kitajców.



Temat: Nasze obserwacje
Bez przesady! Ot, tak tylko staram się czasem opisać, moim zdaniem ciekawe sytuacje. A teraz niełatwo ludzi zainteresować "takimi szczegółami". Tutaj na forum to co innego!
Bardzo żałuje, ze nie zrobiłem fotki tego drzewka z pszczołami wraz z ulicą (to dopiero był widoczek!). Jakoś tak skupiłem się na przybliżeniu gromady owadów przez lornetkę, ze o tym nie pomyślałem. Niedawno dowiedziałem się, ze pszczoły w takim roju starają sie być niegresywne, wiedzą, że odganiający się w panice ludzie mogą zrobić krzywdę ich matce. To chyba dlatego pszczelarz bez problemu strząsa patykiem taki rój do worka!



Temat: Cieplarka do wychowu matek
Pytał mnie w poczcie e-meil któryś z pszczelarzy o grzałke w cieplarce.
Nie mogłem odpowiedzieć z powodu awarii komputera. Utraciłem również adres zwrotny e-meil. Odpowiem więc na forum - moze przeczyta.
- W swojej cieplarce zastosowalem spirale na 750 W A zrobiłem ją z 2 spiral 1500 W połączonych w szereg. ( jedna za drugą) Spirala taka wytrzymuje dłużej ponieważ się nie rozgrzewa zbyt mocno. Umieściłem ją w rurce blaszanej (pozostałej po produkcji form do odlewania świec), ale nawinięta jest na "krzyżak"z płytek z włókna szklanego. ( identycznie jak w suszarce do włosów ) W rurkę tą dmucha sobie wentylatorek z komputera - rozprowadzając ciepełko po całej cieplarce.




Temat: Podwyżki w OWC 2008
Widzę że niezłe zagrywki stosują ,dla mnie osobiście nie ważne jaki związek ,może być nawet pszczelarski ,ważne żeby była kasa a jak na razie mówi się o jakiś abstrakcyjnych pieniądzach -nikt nigdzie oficjalnych informacji nie opublikował ,a może się mylę i są już jednostki gdzie jest oficjalne pismo i trwa podział kasy? tylko nie piszcie że coś tam słyszałem ..




Temat: PROPOZYCJA: pl.rec.pszczelarstwo (RFD #2)

wklepał(-a):


-----------------RFD--------------------------------
Nazwa grupy: pl.rec.pszczelarstwo
Krotki opis: Slodko-brzeczace dyskusje.

Moderowana: NIE

Opis: Grupa dla miłośników i miłośniczek wszystkiego co wiąże się z
pszczelarstwem. Forum do wymiany doświadczeń, integracji społeczności
miłośników pszczelarstwa, udzielania porad początkującym, prowadzenia
dyskusji m.in. na tematy:

-Biologia pszczół.
-Ekonomiczne aspekty związane z prowadzenia pasieki.
-Techniczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki.
-Prace pasieczne.
-Pożytki pszczele.
-Produkty pszczele.
-Choroby pszczół i ich leczenie.
-Gospodarka wędrowna.


IMHO po myślnikach z małej litery i bez kropek na końcu.


Ogłoszenie:
- pl.news.nowe-grupy
- pl.announce.newgroups
- pl.sci.biologia
- pl.sci.weterynaria
- pl.sci.lesnictwo
-pl.rec.ogrody


Bez tych myślników.





Temat: bigggg problem
mam takie pytanko i prosze o pomoc mi ... chce zalozyc pasieke narazie mala z okolo 2-3(z czasem chce doprowadzic do 30 ) uli ale moja matka wscieka sie i mowi ze nie ma mowy ... jedna z przyczyn jest to ze ma ona uczulenie... moze mieliscie ten sam problem i co z nim zrobiliscie... 2 problem to jak pozyskac tanio sprzet pszczelarski ???



Temat: Poddawanie matek pszczelich
Witam w tym wątku chciałem opisać metodę jaka ja stosuje podczas poddawania matki pszczelej.
Po pierwsze rodzina wychowującą musi być pozbawiona starej matki minimum 3 dni ( na innych forach piszą ze zaraz poddają jak tylko pszczoły sie mrowią ja tak dwa razy zrobiłem i za każdym razem efekt był jeden ścięcie).Po tych trzech dniach w silnej rodzinie pojawiają się mateczniki ratunkowe które należy zniszczyć ( co do jednego) i w wtedy poddajemy matkę w klateczce w środek gniazda.Można też od razu z lotu jak ja to nazywam poddać matkę tzn pod koniec dnia kiedy to pszczoły sie uspokoją otwieram rodzinę i na środkową ramkę puszczam matkę prosto do pszczół i obserwuje ich zachowanie w kierunku do niej.Jezeli zaczynają ja skłębiać matkę zabieram jeżeli czyszczą i karmią to ramki składam i za cztery dni obserwuje czy w rodzinie pojawia sie czerw.



Temat: Zioła, ziółka,i coś jeszcze...
Coś temat przymiera...
Więc aby rozkręcić: co sądzicie o stosowaniu produktów pszczelich? Bliżej temu do ziołolecznictwa czy jakiś dziedzin.... powiedzmy.... picia mleka czy jedzenia jajek?
Polecam alkoholowy roztwór mleczka pszczelego do płukania ust (rozposzczamy w wodzie przegotowanej chłodnej i dopiero płuczemy). Raz dziennie po myciu zębów, najlepiej wieczorem, bo rano mniej z ust jedzie Po jakimś miesiącu regularnego stosowania widać poprawę, a raczej czuć bo zęby nie bolą i dziąsła są "wytrzymalsze". Tylko trzeba uważać, bo mleczko pszczele niektórych podrażnia zamiast leczyć i mogą po tym zżółknąć zęby (co nie znaczy że się psują - po prostu ich barwa odbiega od "filmowego" standardu).
Przy okazji można tym samym roztworem płukać gardło - zabezpiecza gardło przed infekcjami, choć przeciwskazania: patrz wyżej.




Temat: PROPOZYCJA: pl.rec.pszczelarstwo (RFD #2)



wklepał(-a):

| -----------------RFD--------------------------------
| Nazwa grupy: pl.rec.pszczelarstwo
| Krotki opis: Slodko-brzeczace dyskusje.

| Moderowana: NIE

| Opis: Grupa dla miłośników i miłośniczek wszystkiego co wiąże się z
| pszczelarstwem. Forum do wymiany doświadczeń, integracji społeczności
| miłośników pszczelarstwa, udzielania porad początkującym, prowadzenia
| dyskusji m.in. na tematy:

| -Biologia pszczół.
| -Ekonomiczne aspekty związane z prowadzenia pasieki.
| -Techniczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki.
| -Prace pasieczne.
| -Pożytki pszczele.
| -Produkty pszczele.
| -Choroby pszczół i ich leczenie.
| -Gospodarka wędrowna.

IMHO po myślnikach z małej litery i bez kropek na końcu.


I ze spacją pomiędzy myślnikiem i literą


| Ogłoszenie:
| - pl.news.nowe-grupy
| - pl.announce.newgroups
| - pl.sci.biologia
| - pl.sci.weterynaria
| - pl.sci.lesnictwo
| -pl.rec.ogrody

Bez tych myślników.


Right

Reszta IMHO OK.

Kiełpiś





Temat: Kwestia przeklinania
Jestem przeciwny, nie widzę nic złego w przeklinaniu z umiarem na forum o zespole heavy metalowym (co innego gdyby dotyczyło pszczelarstwa czy ekumenizmu). Do tej pory, po przyzwoleniu ze strony administracji na takie zachowania - nadużyć nie widziałem, może dlatego, że przeklinanie traktuje się tu jako środek podkreślający ton wypowiedzi. Jeżeli chcecie czegoś zakazywać to niech to będą błędy ortograficzne i pisanie bez polskich znaków (to drugie wbrew pozorom to ma równie destrukcyjny wpływ co błędy - bo się później człowiek zastanawia - "stawia się na końcu ą czy wystarczy samo a?").




Temat: co to do licha ciężkiego ma być
E tam, mój dziadek był pszczelarz, pradziadek pewnie tez, ojciec z podkurzaczem lata a ja budki dla ptaków wieszam na drzewach i mi się tam pszczoły lęgną bez potrzeby dziurawienia sosenek. Fotek jakiś poszukam to wrzuce na forum.
A pozatym bartnictwo starodawne zachowąło sie o wiele blizej, bo na Białorusi, tyle ze tam na drzewa wciaga sie wydrążone fragmenty pni i przypomina to pradawną barć, no ale moze WWF i MŚTOrnitologiczne jeszcze niedźwiedzie wypuszczą co bedą sie do miodku dobierać to bedzie fachowa robota ornitologiczna, nie jakies tam budeczki



Temat: PROPOZYCJA: pl.rec.pszczelarstwo (RFD #3)
jestem zA

-----------------RFD--------------------------------
Nazwa grupy: pl.rec.pszczelarstwo
Krotki opis: Slodko-brzeczace dyskusje.

Moderowana: NIE

Opis: Grupa dla miłośników wszystkiego co wiąże się z pszczelarstwem.
Forum
do wymiany doświadczeń, integracji społeczności miłośników pszczelarstwa,
udzielania porad początkującym, prowadzenia dyskusji m.in. na tematy:

- biologia pszczół,
- ekonomiczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki,
- techniczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki,
- prace pasieczne,
- pożytki pszczele,
- produkty pszczele,
- choroby pszczół i ich leczenie,
- gospodarka wędrowna.

Zabronione jest wysyłanie listów zawierających jakiekolwiek binaria -
programów/zdjęć itp., jakikolwiek spam, dyskusje nie związane z tematem
grupy.  Nie jest to także miejsce na ogłoszenia reklamowe, nawet jeśli są
związane z tematem grupy (aczkolwiek dopuszczalne są  pojedyncze,
niekomercyjne ogłoszenia zgodne z tematyką grupy). Crosspostowanie z
grupami
w hierarchii pl.* jest dozwolone (ale nie polecane) pod warunkiem, że
dyskusja dotyczyć będzie tematów z pogranicza dziedzin dyskutowanych na
obu
grupach oraz pod warunkiem ustawienia pola Followup-To (FUT) na
odpowiednia
grupę, na której będzie odbywała się dyskusja.

 Ogłoszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.sci.biologia
pl.sci.weterynaria
pl.sci.lesnictwo
pl.rec.ogrody

Czas trwania: dwa tygodnie.

-----------------RFD-KONIEC-------------------------






Temat: PROPOZYCJA: pl.rec.pszczelarstwo (RFD #3)
-----------------RFD--------------------------------
Nazwa grupy: pl.rec.pszczelarstwo
Krotki opis: Slodko-brzeczace dyskusje.

Moderowana: NIE

Opis: Grupa dla miłośników wszystkiego co wiąże się z pszczelarstwem. Forum
do wymiany doświadczeń, integracji społeczności miłośników pszczelarstwa,
udzielania porad początkującym, prowadzenia dyskusji m.in. na tematy:

- biologia pszczół,
- ekonomiczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki,
- techniczne aspekty związane z prowadzeniem pasieki,
- prace pasieczne,
- pożytki pszczele,
- produkty pszczele,
- choroby pszczół i ich leczenie,
- gospodarka wędrowna.

Zabronione jest wysyłanie listów zawierających jakiekolwiek binaria -
programów/zdjęć itp., jakikolwiek spam, dyskusje nie związane z tematem
grupy.  Nie jest to także miejsce na ogłoszenia reklamowe, nawet jeśli są
związane z tematem grupy (aczkolwiek dopuszczalne są  pojedyncze,
niekomercyjne ogłoszenia zgodne z tematyką grupy). Crosspostowanie z grupami
w hierarchii pl.* jest dozwolone (ale nie polecane) pod warunkiem, że
dyskusja dotyczyć będzie tematów z pogranicza dziedzin dyskutowanych na obu
grupach oraz pod warunkiem ustawienia pola Followup-To (FUT) na odpowiednia
grupę, na której będzie odbywała się dyskusja.

 Ogłoszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.sci.biologia
pl.sci.weterynaria
pl.sci.lesnictwo
pl.rec.ogrody

Czas trwania: dwa tygodnie.

-----------------RFD-KONIEC-------------------------





Temat: Składka na wojska
a ja mam ponad 500 zręczności ale energii nie mam by to wyszkolić bardziej więc zbieram. a hodowle ćwiczę gdyż mam podklasę pszczelarz wiec tyle ile wyszkolę to to mi wystarczy a ule będę dokupować.. uzbieram sobie z kilkaset energii, uzbieram pieniądze i jeden skok do szkoły zrobię. i potem powtórzę działanie. ja mam plan życiowy....




Temat: Wykończenie łoża - dlaczego nie pokost lniany?
Witam.

Poczytałem na forum techniki wykańczania łoża. Wszędzie odradzają malowanie a jako jedynie słuszne podaje się nasączanie olejem.

Schodziłem miasto za olejem i znalazłem GunStockOil - koszmarnie drogi (29 PLN za 50 ml!)

Z drugiej strony mówi się by stosować olej lniany. Niestety nigdzie go nie znalazłem (sklepów dla plastyków nie odwiedzałem ale podejżewam, że tam lniany będzie rownie koszmarnie drogi jak w myśliwsku GunStockOil)

Pytanie zatem jest takie. Dlaczego nie zastosować pokostu lnianego? W końcu to olej lniany z dodatkiem sykatywy (czyli środka impregnującego, grzybobójczego itp.) Jest ąłtwo dostępny i za psie pienądze.

I drugie pytanie. Zakładając, że wiatrówka jest używana przez normalnych ludzi (czyli nie strzelają regularnie podczas deszczu, mgły, opadów gradu, pod wodą) po co nasączać łoże olejem? Nie wystarczy sam wosk na terpentynie? Wsiąka głęboko i daje piękny satynowy połysk. A takowych wosków pszczelich jest w sklepie od groma w różnych kolorach.



Temat: krzysztof pyta gdzie sie strzelamy

Strzelanki ASG. Ciekawe, co dzieje się w tym dziale forum. Pewnie tam właśnie ogłaszają się wszyscy pszczelarze oraz wytwórcy ekologicznego mydła... I wielbiciele modrzewi.

Nie zapominajmy o członkach Klubu Ratowania Polskich Pstrągów (najważniejsi gracze ASG Warszawa).


przed każdą strzelanką kontrolowany jest wiek uczestników.

Od kiedy? Cholera, tylko człowiek wyjedzie i od razu takie radykalne zmiany



Temat: kim jesteśmy
Witam.Mieszkam w Busku-Zdroju.Pszczelarzę od pięciu lat.Zaraził mnie kolega leo38.Posiadam 150 uli wielkopolskich.Pszczoły wożę na rzepak spadż i fasolę.Forum jest ok. bez jałowej dyskusji jak to jest u innych.Nie zamierzam ukrywać się za nickiem ponieważ odpowiadam za to co robię i piszę.Mam nadzieję że się od bardziej doświadczonych kolegów wiele się nauczę.Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Jarosław



Temat: kim jesteśmy
Witam. Mam na imie Daniel, mieszkam w województwie małopolskim w Łękawicy (okolice Tarnowa). Posiadam 3 ule leżaki wielkopolskie beznadstawkowe. Narazie ejstem z nich zdowolony. Chcę powiekszac pasieke, w zimie mam zamiar robic ule ostrowskiej. W moim reginie jest juz dużo pszczółek wiec to powiekszenie w przyszłości mysle że nie przekroczy narazie 10 uli. Chciałbym dodać, że to forum jest zaj.... Nie ma lepszego. Naprawde nic dodać nic ująć. Chwała Bogdanowi za jego założenie. Pozdrawiam wszystkich pszczelarzy i pszczelarki.



Temat: Stososwanie roztworu kwasu szczawiawego w praktyce
Mam bajwarol do jesennego leczenia pszczół na warozę-był rozprowadzany przez związek pszczelarski.

Pytanie do kolegi krzysztofa.
Czy bajwarol został jóż 10 lat wycofany jako nieskuteczny skoro produkcja idzie i jest rozprowadzany w Polsce.Czy jest nic fart ?
Proszę rozjasnij ten temat,bo niewiadomo komu wierzyć.
Pozdrawiam

Ja o tym już dawno pisałem na Innych forach lecz posty te były lekcewazone poczytaj sobie Tuuuu to się prawdy dowiesz nawet zapytałem w jednym z postów dlaczego wciska się nam go w Polsce przez Związki Nie dostałem odpowiedzi teraz ja odpowiem
Bo na Polskim pszczelarzu robi się świetne interesy pszczoły giną i zaś jest interes na odładach i kolo się zamyka

Zapytaj lepiej Kto z pośród produkujących odkłady kupuje Baywarol ?????????????/
Nie znajdziesz takiego Głupiego bo dziś by nie robił odkładów bo nie miał by z czego



Temat: Stososwanie roztworu kwasu szczawiawego w praktyce
Dla przypomnienia Parownik do odparowywania KS powinien być umiejscowiony pod kłębem (nie całkiem w srodku - trochę z boku) aby równomiernie rozprowadzały się opary. Dawka 2 gramów KS musi być szybko odparowana w temp ca 180 stopni Celcjusza, aby to było skuteczne. Przegrzanie powoduje dozowanie CO2.
Właśnie ze względów bezpieczeństa do pszczelarzy (różne pomysły jak ten) sa przyczyna, że metoda odymiania KS jest w Niemczech nie dopuszczona do stosowania.
Wspominałem juz na forum o pracy doktorskiej na temat bezpieczeństwa przy odymianiu KS. Krótko, zapewnieje właściwej ochrony osobistej i metody - parowniki Varrox lub te które robi Kolega Bartek wg rys z www.imkerhomepage.de daja gwarancję wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa dla obsługujacego



Temat: kim jesteśmy
Witam, mam na imie Jerzy. Jestem tutaj absolutnie nowym uczestnikiem, ale wnikliwie i z wielkim zainteresowaniem sledzacym wszystko, co tutaj sie dzieje.
Moj ojciec pszczelarzyl ponad 60 lat w ulach warszawskich zwyklych trzymajac 45-60 rodzin i osiagajac naprawde satysfakcjonujace wyniki. Dzis ma juz 87 lat, ale on zawsze powiadal: "pszczelarz, lesnik i rolnik - zyja najdluzej!" ja mu nadal tego zycze!
Mam zgromadzony dosc spory material merytoryczny z internetu, troche ksiazek i roznych innych ciekawostek - rowniez z tego Forum. Koledzy - bardzo Was za to cenie, ale mi jeszcze naprawde daleko, daleko do tego, wiec pokornie chyle przed Wami czola.
Ale co czynie odwaznie, to bardzo serdecznie Was pozdrawiam!!!
I tak trzymajcie!!!
Jerzy



Temat: "okres rojowy"
Roki widzisz wniosek jest jeden mamy słabe pszczoły, które coś tam noszą, a tu prosze ludzie nad pszczołami nie panują, a wypisują jakie to oni rekordy zbierają miodu,

ps pamiętajcie aby te rekordy odpowiednio przeliczyć na ilość ramek, bo może być tak, że fikcja wam wyjdzie przy tym licytowaniu się

tak tak, ja nadal się pukam w głowę

Tym się nie przejmuje przyjacielu.
Pszczoły mam silne i więkrzość to Buckfasty więc nie rożdziawiać gęby .Czy ja jestem małpa i mam po drzewach skakać jak inni dyskutanci .

hehe to jeszcze trzeba mieć czas, aby je tak zdejmowa, pomijając fakt, że ktoś pracuje zawodowo i w pasiece bywa wtedy kiedy ma wykonać dane czynności tak więc na rójki, które będą na niego po kilka dni czekały nie może sobie pozwolić, znam również takich ancymonów co mieli pasieki po 70 i 100 rodzin ule wlkp, ale jak przyszedł okres rójek to ludzie już rano ustawiali się pod płotem aby sobie coś zebrać, oczywiście wystarczył jeden taki mocny ancymon aby nagle w kilku wsiach zaroiło się od pszczelarzy(posiadaczy) tylko i wyłącznie dzięki rójkom, tak więc mnie dziwi fakt, że tak się ludzie tu na forum cieszą rójkami, przecież to są dodatkowe czynności, dodatkowy czas, nikt się nie przyzna ale pewnie jest tak, że ma pare uli, a te rójki tak wychodzą to nic innego nie robi tylko lata po ogrodzie i ogląda drzewa czy czasem coś już się nie uwiesiło, a jak się uwiesi, to siedzi w komórce i klepie krzywe pseudo ule na już bo w coś trzeba wpakować tą kolejną rójkę, ale zapewniam, że nie tędy droga, a jak ktoś myśli inaczej to proponuję przejść na jakieś inne zwierzątka, np kura też przecież potrafi latać



Temat: Pszczoła złota amerykanka
powiem szczerze, że z ciekawością czytam wasze opinie i w większości opinii nie tylko tych jakie usłyszałem na forum ale z innych źródeł, widzę że złota amerykańska traktowana jest jak kurcze unikat lub też bądź skarb narodowy, a kto inny jak nie my pszczelarzy mamy mieć do nich dostęp!
Kurcze każdy milczy jak by to jakaś zakazana rasa była albo cusik. Wiem, że zdobycie tej pszczoły jest nie lada wyzwaniem ale ....
Mam zamiar w tej sprawie napisać do hodowców z panstw osciennych.



Temat: Osy przynoszą martwe pszczoły - co to jest?


Witam serdecznie!

Pierwszy raz pisze na tą grupę. Jestem totalnym laikiem i dyletantem w
sprawach biologi więc od razu przepraszam za to.
Już drugi sezon obserwuję następujace zjawisko: osy (lub coś do os
podobnego) nadlatują nad mój balkon (i okoliczne balkony, bo to blok
mieszkalny) trzymając martwą pszczołę (lub coś do pszczółki podobnego), a
nastepne zrzucają tego martwego owada i odlatują. Zdarzenie trwa aktualnie
(czerwiec 2006). Miało miejsce rok temu o podobnym czasie. Dzisiaj zmiotłem
kilkanaście takich padniętych owadów. Pytani brzmi: co to za jawisko? Co sie
stało?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam!
piotrekzpoznania


to proste ... JESTES BOGIEM OS.... tylko, ze o tym jeszcze nie wiedziales!
Osy Cie kochaja, chca byc blisko Ciebie, chca muskac Cie swymi skrzydłami i
oddawac Ci to, co maja najlepsze!

a powaznie - zrob te zdjecia koniecznie !
bo to podstawa do wyjscia od tego.... o czym wogole mowimy, o zachowaniu
których zwierząt ;-)

proponuje zwrocic sie też do jakiejs grupy pszczelarskiej... rownolegle

albo na forum entomologiczne(ze zdjęciami)

powodzenia
pozdrawiam Cie, O BOŻE OS!

krzem





Temat: kim jesteśmy
Fiu .. fiu.... zasilają nasze forum "Tęgie głowy" no i dobrze
Witamy i zapraszamy do dyskusji i wymiany doswiadczeń z dziedziny pszczelnictwa czy pszczelarstwa (jak go zwał tak go zwał chodzi o pszczoły i wszystko co ich dotyczy)
Pozdrawiam Szczupak (zielony nie w jednym temacie)



Temat: kim jesteśmy
Witam,
mam na imię Przemek. Mieszkam w Krakowie. W pszczołach zakochałem się 11 lat temu jeszcze w czasach licealnych. Zaczynałem od książki Jerzego Marcinkowskiego "Jak prawidłowo prowadzić pasiekę" i 1 rodziny. W kolejnym sezonie była druga rodzina, trzecia, a potem to juz samo poszło i wciągnęło. Obecnie wraz z żoną prowadzę gospodarstwo pasieczne (zimujemy ok 100 rodzin). Naszym głównym zajęciem jest hodowla matek pszczelich. Z rodzinami produkcyjnymi nastawionymi na zbiór miodu wedrujemy wykorzystując większośc pożytków dostępnych w rejonie Małopolski.

Wszystkich serdecznie witam i gratuluję Bogdanowi za stworzenie forum, w którym jest miejsce na merytoryczną dyskusję o naszych pasiastych...
Mam nadzieję, że uda mi się wnieść również cos od siebie.



Temat: kim jesteśmy
Witam Was wszystkich,
mam na imię Tomek (w sieci, głównie na forach foto-przyrodniczych używam nick'a CYNIG) i stawiam dopiero pierwsze kroczki w zajmowaniu się pszczołami, obecna zima będzie pierwszą do której przyszykowałem mÓj pierwszy ul:) Na razie w ogrodzie stoi jeden ul Ostrowskiej, drugi już gotowy czeka na wiosenne zasiedlenie a zgromadzony materiał wystarczy na 3-4 kolejne ule.
Z racji bardzo skromnej jeszcze wiedzy i to głównie książkowej, głównie chłonę wiedzę forumową, konfrontując ją na bieżąco z książkami i opiniami teścia - mojego pszczelarskiego mentora.

Pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • amed.keep.pl



  • Strona 1 z 3 • Zostało znalezionych 191 wypowiedzi • 1, 2, 3