Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla frazy: Forum romanum-starożytność





Temat: Impreza...i ciąża?Pomocy!


forum ma spelniac jedno zadanie a mianowiscie odpowiadac na pytania w temacie.


Do tego sluża dzialy w rodzaju: "Zapytaj", "Pytanie do..." etc.
Forum to miejsce wymany mysli, pogladow, zdań.
Cofnij sie do pochodzenia tego slowa, poczytaj czym w starożytności bylo forum, np. Forum Romanum :)





Temat: sardynia-wspin, morze, groty, nurkowanie, wino-chyba raj...


Mnie się skojarzyły okładki z płyt floydów.


Keczup,
Z ktorych konkretnie płyt? Przed Sardnią wstąpiliśmy na chwilę do Rzymu.Tam urzeka ja mnie pozostałosci starozytnosci. Gdy chodzilem po koloseum i forum romanum to przypomnial mi sie koncert "pink floyd w pompejach"







Temat: Banda debili
w zasadzie wszystko się zgadza
ale gdyby wychodzić z takiego założenia, to już w starożytności nie powinny powstać piramidy, akropolis, forum romanum
i w dalszej kolejności zabytki średniowiecza, baroku, renesansu itp.
już nie mówiąc o wielu współczsnych budowlach w Ameryce i Europie, które nie są wcale niezbędne...
gdyby wyjść z założenia, że trzeba tworzyć tylko to co jest praktyczne i niezbędne do życia, to trzeba by chyba zrezygnować ze sztuki
a wtedy nasza cywilizacja wyglądałby zupełnie inaczej
może lepiej, ale chyba jednak gorzej...



Temat: WOK~!
a to są notatki z lekcji pewnej dziewczyny z klasy IC : możliwe, że też się przydadzą...

Sztuka Homerowa
1)KRETA- początki sztuki greckiej.
Kultura Minojska- Pałac w Knossos(XIX w. pne), 3 ha, kolumny z kamienia z freskami,pierwsze łazienki i kanalizacja. Uznany za labirynt(dedal i minotaur).
Kultura zniszczona w XV-XI w. pne przez Achajów.
2)MYKENY- otoczone murem zbudowanym z gigantycznych kamieni. Prowadzi do nich Brama Lwów.
Budowle: Pałac jako ufortyfikowana budowla; megarony-ozdoby dookoła pałacu.
;groby szybowe;7 grobowców Agamemnona z kopułami ;Technika trybowania-wykuwanie w blaszce
Odkrycie Szlimana- znalazł teren opisany przez Homera.

Sztuka Grecka
Ludy:Achajowie,Dorfionowie(?)
Okresy:
XII-V – o.archaiczny
V-IV- o.joński
IV-I –o.hellenistyczny
1) Malarstwo greckie- niezachowało się do naszych czasów;technika eukanistyki-spoiwo farby to wosk pszczeli układany na ciepło na ścianę;idea:Dar od Boga to muzyka i taniec; Apolodor- malarz Aleksandra Wielkiego;
2)Malarstwo wazowe:- kylikst; styl geometryczny-zdobione pasowe; 3 główne kolory-czerwony,czarny,biały; dyplońskie wazy bez dna i szyjki; VIIpne- styl orientozylujący(motywy zwierzęce);VII-Vi pne-czarnofigurowe(wykonywane igłą); VI-Vpne-czerwonofigurowe(czerwone na czarnym)
3)Rzeźba- pod wpływem egipskim(Kurosi i Kory);okres klasyczny(V,IV pne)
V w.
–Fidiasz, Poliktet, Neron
hryzelefantyna- rzeźbienie w szlachetnych materiałach;posągi potęga bogów np. Zues Olimpijski w Atenach
-Poliklep(kontraposta –„Diodemos”Dorylos)
-Myron(Dyskobol – postacie w ruchu)
IV w.
– Praksyteles(Apollo z jaszczurką, Afrodyta z Knidos(pierwszy akt kobiecy),Apollo z małym Dionizosem
-Skobas-(Szalejąca mejoda, Bochandka)
-Lizyp(Odpoczywający erakles)
4)Rzeźba hellenistyczna- rzeźby grupowe,dynamiczne(grupa Laokona,Grupa Byka Farnezujskiego,Nike z Samotrapi(Luwr); technika morskich szarf(Wenus z Milo, Gall umierającego,Gall zabijający samego siebie, ołtarz pergamoński- pas reliefu trójwymiarowy, Nil z dopływami, Chłopiec z gąsiorkiem).
5) Architektura grecka
a)7 cudów starożytności- Piramida Cheopsa, Ogrody semiramidy,Zeus olimpijski,świątynia Artemidy w Efezie, Mauzoleum w Harikariasie, Latarnia morska w Aleksandrii
b)świecka-teatry,domy mieszkalne,odeony, gimnazjony, stadiony
c)sakralne-Akropol,Panteon,Erektejon,Św.Nike Auteros,Św.Zeusa w Olimpii, Św.Apolla w Delfach, Św.Artemidy w Efezie
d)3 style architektoniczne:
-dorycki- złoty porządek -> a:b=(a+b):a, a>b; megaron-plan świątyń i domów, Eperikteros-panteon
-joński- św. Nike,erehtejon,Artemida w Efezie
-koryncki- Olimpion w Atenach, liście akanty, przejęli go rzymianie

Sztuka Rzymska
1) Etruskowie- grobowce(urny,sarkofagi);świątynie z dużym portykiem(portykiem drewna) z zewnątrzpłyty ceramiczne lub kamienne; rzeźby w brązie(wilczyca kapitolińska); portrety realistyczne,biżuteria
Osiągnięcia: kopuły, cement(zaprawa bagienna,piasek wulk+woda),beton(piasek zwykły+podsolona)
2) Architektura rzymska- cegła palona(pomarańczowa),sklepienia kolebkowe,krzyżowe, klasztorne i żaglowe; kopuła, kolumny
Budowle monumentalne: teatry, odeony, cyrki(wyścigi rydwanów), amfiteatry(Koloseum w Rzymie, Amfiteatr Flawiuszy); pomniki, kolumny ku czci; łuki triumfalne (Tytusa); akwedukty; drogi; tunele; łaźnie(termy);portyk; na planie koła(Panteon);zabudowa miasta; toalety publiczne;Forum Romanum
3)Malarstwo:
-technika eukanistyki: łączenie spoiwa jako wosk pszczeli z pigmentem(maski pośmiertne)
-tempera-jajko+pigment
-sarkofagi(kute w murze)
-relief
-mozaika(ceramika,szkło,kamienie)-układane na podłodze

Malarstwo ścienne- dekoracyjne-architektoniczny,iluzjonistyczny,ornamentujący



Temat: Kącik Literatury Historycznej
Swego czasu studiowałem trochę historię na UW, stąd w nawiązaniu do postów Dartha mogę nieco powiedzieć o książce prof. Adama Ziółkowskiego "Historia Rzymu". Nadmienię, że miałem też przyjemność chodzić na jego wykłady
Otóż pierwotna wersja książki powstała po włosku (2000), dopiero później autor przygotował polskie wydanie. Na włoskich uniwersytetach jest to standardowy podręcznik historii Rzymu, jak widać nie tylko my mamy swojego Daviesa Widziałem włoskie wydanie, edytorsko jest lepsze od polskiego – większy format, lepsza oprawa i kolorowe mapki. My uczymy się historii Polski od Mieszka, Włosi historii Włoch od Romulusa. Przeciętny włoski maturzysta idąc na studia wie więc o historii Imperium więcej niż jego polski kolega. Autor zakłada, że czytelnik podstawy zna i – jak to zostało ujęte z tyłu okładki – książka >>dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć nie tylko "co", ale i "dlaczego"<<. Ćwiczeniowcy polecając nam podręcznik o Rzymie zdecydowanie wymieniali Ziółkowskiego, ale dopiero po wstępnej lekturze Jaczynowskiej lub Carego – Scullarda, gdyż Ziółek jest za trudny dla nieprzygotowanego czytelnika. Przed lekturą tej książki trzeba wiedzieć, kim był Cezar i nie mylić Marka Antoniusza z Markiem Aureliuszem.
Autor skupia się – zgodnie z własnymi zainteresowaniami i z powodu konieczności selekcji materiału – przede wszystkim na początkach Rzymu i republice, 2/3 z 600 stron dotyczy czasów do Augusta włącznie, a okres 235-395 to ostatnie 100 stron.

OT:
I
1. Tutaj książka uzupełnia się z "Dziajami Imperium Romanum" Marii Jaczynowskiej, która z kolei bardziej rozwija dzieje cesarstwa, a zwłaszcza dominatu.
dalej OT:
2. Nie należy tej książki mylić z wcześniejszym tytułem Autorki, "Historią starożytnego Rzymu", która z kolei obszerniej omawiała wcześniejsze wieki, do Augusta włącznie.
3. "Starożytny Rzym" M. Jaczynowska, M. Pawlak to – na oko – napisana od nowa cała historia Rzymu na niecałych 500 stronach, wydana już po śmierci Autorki.
4. Autorstwa Prof. Jaczynowskiej jest też część dotycząca Rzymu w "Trojaczkach", czyli w "Historii starożytnej" Jaczynowska, Musiał, Stępień {część Stępnia – 200 str. – polecana na tę partię egzaminu z historii starożytnej, która dotyczy starożytnego Wschodu}.
II
"Dzieje Rzymu" Cary-Scullard uwaga, bo najnowsze wydanie tego podręcznika pochodzi sprzed iluś tam lat, a i to jest wersją poprawioną tekstu z lat bodajże 20-tych. I na tym tle uwaga dotycząca w ogóle wszelkich syntez historycznych: powstają one jako wynik kilkudziesięciu lat pracy Autora, pisania i czytania studiów szczegółowych, więc w momencie wydania zawsze są częściowo nieaktualne. Pod tym względem Ziółek jest bardzo świeży. Tym samym koniec
OT

I wracając do adremu: co rzadkie w polskich publikacjach, autor stosuje konsekwentnie oryginalną pisownię łacińską i wersję restytuowaną, spotkamy więc w książce np. Liviusa i Polybiosa, a w formie spolszczonej Keltów i Kapadokkię.
Ziółkowski korzysta z wyników najnowszych badań, w tym archeologicznych, co widać zwłaszcza w rozdziałach dotyczących początku Miasta, tu się wiele w ostatnich latach w nauce zmieniało.
Tekst przeplatają krótkie rozdziały o kwestiach szczegółowych w stylu Daviesa – nie pamiętam jak ten drugi to określał: kapsułki, czy jakieś inne pigułki

Podsumowując - lektura niełatwa, ale zajmująca.

Próbka stylu:

"Wielka wojna z Gallami cisalpejskimi (lata 225-222) była pierwszą autentycznie defensywną wojną Rzymu od jego zdobycia przez Senonów. Do jakiego stopnia Rzymianie bali się wówczas Gallów świadczy fakt, że w 228 r. dla przebłagania bogów ucielki się do ofiary z ludzi – pochowania żywcem pary Greków i pary Gallów na Forum Boarium – którą kolejny raz powtórzyli dopiero po Kannach. (...) Pod Telamonem obciążeni łupami Gallowie dostali się pomiędzy obie armie, nadciągające od północy i południa, i zostali niemal w pień wycięci. Dzięki temu niespodziewanemu tryumfowi Rzym podbił do 222 r. całą Nizinę Padańską, tylko po to, co prawda, by cztery lata później stracić ją wskutek inwazji Hannibala z wyjątkiem dwóch kolonii latyńskich założonych nad Padem, Placentii (dzis. Piacenza) i Cremony; trwały jej podbój, ciężki, znaczony niepowodzeniami, miał miejsce dopiero w latach 201 – 191. Prawdziwe znaczenie dziejowe bitwy pod Telamonem objawiło się podaczas drugiej wojny punickiej. Zbrojna pomoc, jakiej Gallowie użyczyli Hannibalowi, gdy ten wiosną 217 r. pociągnął na Półwysep, była cieniem tego, co wystawili w 225 r. Bojowie i Insubrowie nie wrócili jeszcze do siebie, co zaś najważniejsze, poniesione wówczas klęski na dobre zniechęciły Gallów zaalpejskich do awantur na południu. Podczas następnych dziesięciu lat (217 – 208), gdy losy drugiej wojny punickiej wisiały na włosku, Hannibal nie dostał od Gallów żadnej pomocy; gdy zaś pomoc, zresztą niewystarczająca, w końcu nadeszła, było już za późno.” (s.188-189).

Kolega z Instytutu Historycznego UW mówił mi, że prof. pracuje obecnie nad książką dotyczącą powszechnej historii starożytności.

Może jeszcze coś doda Witek Janik, który zresztą kiedyś już pisał na GISie o popularnym "Ziółku".
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • amed.keep.pl